KÁRPÁT-MEDENCEI CSALÁDSZERVEZETEK SZÖVETSÉGE

Együtt könnyebb...

Magyar szórvány napja Réven

2020. november 17.

A magyar Országgyűlés 2015. november 3-án hozott döntése értelmében, a határon túli magyarság iránt viselt, az alaptörvényben rögzített felelősség jegyében november 15-ét, Bethlen Gábor erdélyi fejedelem születésének és halálának napját a magyar szórvány napjává nyilvánították. Ennek a jegyében tartottak rövid ünnepséget 2020. november 15-én, vasárnap Réven, a református templomban, immár hatodik alkalommal. 

Más évektől eltérően az idén nem vett részt ezen Rév magyarországi testvértelepüléseinek küldöttsége, de a környékbeli falvakból is csak néhányan érkeztek. Az eseményen a réviek hármas ünnepséget tartottak. Az istentisztelet keretében köszönték meg a Teremtőnek és az adakozóknak, hogy a templom tetőszerkezetét sikerült felújítani, bemutatták Dérer Ferenc újságíró riportkönyvét, illetve a templomkertben felavatták a Turulmadaras emlékművet, a nagyváradi Deák Árpád szobrászművész alkotását. Az eseményt megtisztelte jelenlétével Szabó Ödön parlamenti képviselő, Demeter Stefánia Katalin kolozsvári magyar konzul, Deák Árpád szobrászművész és Meleg Vilmos színművész, a Nagyváradi Állami Filharmónia igazgatója is. Az istentiszteleten Gellért Gyula nyugalmazott lelkipásztor, esperes hirdette az igét, kiemelve a szülőföldön való megmaradás fontosságát, „ezzel is teljesítve Isten akaratát”. Szolgálatát Papp Csaba, a Révi Református Egyházközség lelkésze köszönte meg, majd üdvözölt minden résztvevőt, aki jelen volt az egyházi szertartáson. A Révi Református Egyházközség elnöksége, presbitériuma , a Pro Rév Egyesület , a helyi RMDSZ szervezete , a révi iskola magyar tagozata 2020. november 15-én, rendkivüli körülmények között hatodik alkalommal rendezi meg Réven a Magyar Szórvány Napját,mondta Hasas János, Rév község alpolgármestere, a Pro Rév Egyesület elnöke, majd hálát adott azért, hogy az idén sikerült a templom tetőszerkezetét felújítani. A helybeli hívek mellett a Bihar Megyei Tanácsnak és leköszönt elnökének, Pásztor Sándornak, illetve az RMDSZ-frakciónak mondott köszönetet ezért, hiszen utóbbiak révén hatvanezer lejes támogatást kaptak a munkálatokra. A továbbiakban helyi iskolás gyerekek mutattak be egy rövid, az eseményhez illő kulturális műsort. Demeter Stefánia Katalin konzul felszólalásában arra hívta fel a figyelmet, hogy „Ne felejtsük el, hogy ez az év az összetartozás éve számunkra”, míg Szabó Ödön képviselő örömének adott hangot, hogy „a magyar szórvány napján egymást biztatva is tudunk egymásra figyelni”. Dérer Ferenc Bihari naplók címmel megjelent riportkötetét Meleg Vilmos méltatta, míg a könyvről, annak szerkesztéséről maga a szerző beszélt: a négyszáz oldalas kiadvány válogatott írásokat tartalmaz, és tájegységekre lebontva mutatja be Bihar megye magyarok által is lakott helységeit. A templomi együttlét után a jelenlévők a templomkertben leleplezték majd megkoszorúzták a Turulmadaras emlékművet, Deák Árpád szobrászművész alkotását. Az ünnepség a 90. zsoltár eléneklésével zárult. 

 « Vissza Vissza a lap tetejére

Hírlevél feliratkozásEseménynaptár

Közelgő események

december 21.

-
március 31.

február 01.

-
április 10.

Életmese - Pályázati felhívás

Esemény
„Mosolyvirág” Nagycsaládosok Debreceni Egyesülete