A MEGÚJULÓ CSALÁDPASZTORÁCIÓÉRT
Szeptember 1-2-án Marosvásárhelyen zajlott a Gyulafehérvári Főegyházmegye családbizottságának Családpasztorációs Központja által szervezett Szemléletformáló- és gyakorlati alapkézés 4. és egyben utolsó modulja.
A Gyulafehérvári Főegyházmegye majdnem minden főesperesi kerületét képviselő 13 házaspárral Keresztes Ilonától, a Vendég a háznál c. családi rádióműsor volt főszerkesztőjétől, az Együtt az Életért Egyesület alapitójától tanulhattunk az emberi élet keletkezéséről, méltóságáról, a „váratlan-baba-krizisben” lévő édesanyák támogatásáról, a poszt-abortusz-szindrómáról, életmentő szavakról és bénitó itéletekről, tiszta párkapcsolatról és a béranyaság embertelenségéről.
A képzés befejezése után a résztvevő párok - saját érdeklődési területüknek megfelelően - három szinten igyekeznek bekapcsolódni a Főegyházmegye családpasztorációs munkájába: plébániai, kerületi és egyházmegyei szinten.
A képzés az Erasmus+ program támogatásával jött létre.
Jegyespasztorációs szakmai nap a Gyulafehérvári Családpasztorációs Központ szervezésében
Szeptember 23., Székelyudvarhely
Tizenhat településről, hét esperesi kerületből, több mint negyven személy, köztük kilenc lelkipásztor vett részt a Gyulafehérvári Főegyházmegyei Családpasztoráció jegyesek felkészítésében szolgálók számára szervezett szakmai napján. Megható és megerősítő volt az a tény, hogy ennyien vannak akik olyan fontosnak tartják a házasságra való felkészítést, hogy egy teljes szombati napot, időt, energiát, útiköltséget szántak a szakmai napon való részvételre.
A programban a jegyespasztorációban a világegyházban, Ferenc pápa által ajánlott, de már az ősegyházban is ismert és alkalmazott régi-új irányokról, a katekumenális és kérügmatikus szemléletről éppúgy szó esett, mint az erdélyi jegyeskurzusok tapasztalatairól, a helyi sajátosságokról, kihívásokról és örömekről. A résztvevők az összehangolódást és közös imádságot követően két műhelymunkán vettek részt. A kezdőfázisban lévők (ahol még nem volt jegyeskurzus vagy idén kezdték el), Kelemen Zsóka és Levente vezetésével gyakorlati tapasztalatokat hallhattak és közösen terveztek. A már gyakorló jegyesfelkészítők ezalatt Szénégető István egyházmegyei családreferens vezetésével megosztották egymással a jegyesfelkészítést megelőző (pre) és a jegyeskurzust követő (poszt) jó gyakorlatokat, amivel támogatni tudjuk a fiatalokat a házasságra való hosszabb távú felkészülésben illetve a fiatal házasokat (mint például Ciklus Show, Titkos küldetés és Boldogabb családokért programok, illetve a Házasság hete, a „lelki nászút hétvége”, a „Szusszanó”, a családos misék, családos közösségek). Említésre kerültek a házas lelkiségi mozgalmak is, a találkozón Hajlák Attila személyében jelen volt az erdélyi Házas Hétvége mozgalom papi felelőse.
Délután Lukács Róbert, a főegyházmegye házassági perekben illetékes egyházjogásza beszélt a tapasztalatairól, akit kérdezni is lehetett az egyházmegyei házassági adminisztráció változásairól. Zárásképpen az egyes településekről érkezők meghatározták a számukra aktuális következő gyakorlati lépést, feladatot, amit a jegyespasztoráció területén a találkozót követően meg fognak valósitani, valamint rögzítették a további együttműködés formáit is.
A szakmai nap végén a résztvevők egyöntetűen megfogalmazták hogy szeretnének a továbbiakban egymást támogatva, a Főegyházmegyei Családpasztorációs Központtal együttműködve végezni a jegyesek szolgálatát.