Nagykorúvá vált a nagyszebeni Ars HUNGARICA fesztivál
Számos érdeklődővel vette kezdetét a nagyszebeni 18. Ars Hungarica magyar kulturális fesztivál, a nyitógálára pénteken, november 10-én került sor a Thalia Filharmónia dísztermében.
A tíz napos fesztivál nyitóeseményén Serfőző Levente, az Ars HUNGARICA főszervezője, a HÍD Egyesület elnöke, EMKE alelnök köszöntötte a résztvevőket. Beszédében kihangsúlyozta, hogy amikor megszületett az Ars Hungarica rendezvény ötlete, akikkel közösen az első események üzenetét és értelmét, kiterjedését és nagyságát elképzelték nem is mertek arra gondolni, hogy itt, Nagyszebenben egy ilyen hosszú életű magyar kulturális fesztivál megállja a helyét és nemzetközileg elismert rendezvénnyé növi ki magát. Megköszönte a támogatóknak és partnereknek, önkénteseknek és szervezőtársaknak, a fellépő művészeknek és előadóknak, és nem utolsó sorban a közönségnek a támogatást.
Dr. Simon István Előd konzul a kolozsvári főkonzulátus részéről beszédében a magyarság összetartozásának erejét hangsúlyozta: „Összeköt bennünket a nyelv, a közös múlt és történelem, a tradíciók, és magyarság pozitív értékei és szokásai, és nem utolsó sorban a közös haza gondolata és eszménye”. Kiemelte, hogy ennyi viszontagságos évszázad után, hálásak lehetünk a Jóistennek, hogy most itt lehetünk, és egy ilyen színvonalas rendezvénysorozaton vehetünk részt.
Ezt követően a Szeben Megyei Tanács részéről Thomas Róth, majd a Városi Tanács részéről Bianke Grecu önkormányzati képviselő, a kulturalis szakbizottsag elnöke köszöntötte a résztvevőket. Závogyán Magdolna kultúráért felelős államtitkár köszöntőjét a Magyar Kormány Kulturális és Innovációs Minisztérium részéről videóüzenetben hallotta és láthatta a közönség.
A nagyszebeni fesztivál igazán különleges nyitókoncertjén a magyarországi Attacca World Music együttes és a világhírű meghívottjuk, Balogh Kálmán cimbalmos BIHAR című előadásukat mutatták be. A formáció Bartók Béla bőséges mennyiségű gyűjteményét használta forrásanyagként, főként a zeneszerző Bihar megyében gyűjtött hangszeres és vokális dallamai. A feldolgozások autentikus népzenei elemeket ötvöznek saját világzenei hangzásokkal.
Szombaton 11 órától Nagyszeben és környékének bemutatására került sor idegenvezetés formájában Balázs Enikő idegenvezetővel. Délután a Tükörteremben Szegedi Alice Torella – Babák című, igazán különleges kiállításának megnyitójára került sor. Ezt követte Maksay Ágnes, T. Szabó Levente, László Loránd “Hallgass zúgó szél, hadd beszéljek én…” Petőfi Erdélyben című filmjének vetítése majd közös beszélgetés az alkotókkal. Az estét a magyarországi Szeder Trió és a Góbé Zenekar koncertje zárta.
Vasárnap Pădureț Mónika – CSEND(ES) – ÉLET – SZERENÁD (Csendes köszönet) című kiállítását nyitották meg a Református Templom Galériában, délután pedig Nagy Botond: “Lélektükör” című fotókiállítását a Tanács Toronyban. A napot a Nagyszebeni Citeracsoport koncertje és a Benedekffy Katalinnal való találkozás zárta, aki az Egy csipetnyi Erdély című könyvét mutatta be.
Összesen 29 programmal zajlott a tíz napos magyar kulturális fesztivál, a 18. Ars Hungarica Nagyszebenben és környékén. Hat kiállításmegnyitó, tíz komoly- és könnyűzenei koncert, három filmvetítés és beszélgetés, három könyvbemutató, három színházi (táncszínház és bábszínház) előadás várta az érdeklődőket, de sor került a megnyitó gálára, idegenvezetésre és magyar termékek kóstolására is. Az események több mint 3.000 résztvevővel zajlottak november 10. és 19. között.
Vetítették Maksay Ágnes Hallgass zúgó szél, hadd beszéljek én! című filmjét, Szilvássy Carola életén keresztül pedig a 19. század végi és a 20. század eleji Erdély történelmi viharokkal, tragédiákkal átszőtt kulturális és társadalmi életébe nyerhettünk betekintést A maga természete szerint és szabadon című film által.
Fellépett a budapesti Szeder Trió és a Góbé Zenekar, a Tekergők kisegyüttes, Tasi Nóra & Sárosi Péter Duó, hallhattuk Béres Leventét zongorán játszani, valamint Sámson Melinda, szoprán és Jürg Leutert orgonaművész komolyzenei műsorát is.
Benedekffy Katalin művésznő Egy csipetnyi Erdély című könyvét mutatta be a Dél-erdélyi turnéja során, a műsor legelején a Nagyszebeni Citeracsoport játszott.
Az ORTH István illusztrációit tartalmazó Madách Imre Az ember tragédiája című magyar és német nyelvű köteteket is bemutatták, amelyek a nagyszebeni Honterus nyomdában készültek el idén.
A Gyergyószárhegyi Kulturális és Művészeti Központ produkciójában, a HalVirág Bábszínház bemutatta Tamás Gyopár Csihán Királyúrfi című bábjátékát. A Gyulai Várszínház a frappáns, De mi lett a nővel című előadását játszotta. Zároműsorként a Bekecs Táncszínház előadásában Petőfi Sándor A helység kalapácsa című előadását tekintette meg a nagyérdemű.
Az Ars Hungarica fesztivál eseményei Vizaknán is zajlottak, ide is ellátogatott Benedekffy Katalin, fellépett Béres Levente, a közönség megnézte Maksay Ágnes és László Loránd „Hallgass zúgó szél, hadd beszéljek én!” Petőfi Erdélyben című dokumentumfilmjét és fotókiállítás is gazdagította a Nagyszebentől 15 kilométerre fekvő turisztikai városnak magyar közösségének termét.
A szervezők kiemelten odafigyeltek az Ars HUNGARICA fesztivál műsorának kialakításánál a magyar kultúra centenáriumi ünnepeire, így idén két Petőfi 200, egy Madách 200 és egy Ligeti 100 előadásban is részesültek a nagyszebeniek és idelátogatók. Az események során a Magyar Nyelv és a Magyar Szórvány Napjainak megünneplésére is sor került.
A Nagyszeben és környékén 2006 óta megrendezett esemény sokszínűségével van jelen Erdély és a Kárpát-medence kulturális életében. Műsoraival a város több évszázados magyar jelenlétét hangsúlyozza, és bemutatja a szórvány közösség értékeit.
Forrás: https://szeben.ro/ars-hungarica/10512/nagykoruva-valt-a-nagyszebeni-ars-hungarica-magyar-kulturalis-fesztival/
https://szeben.ro/ars-hungarica/10553/sikeresen-zajlott-a-18-ars-hungarica-fesztival-nagyszebenben/