Hargita Megyei Sérültek Egyesületének hírei
Sportnap, Gyergyócsomafalvi Tábor, Szülők klubja, Halászverseny
Sportnap
2024. augusztus 2.
Immár sokadik alkalommal került megrendezésre a Hargita Megyei Sérültek Egyesülete által szervezett sportnap, amelynek célja a mozgás örömének megosztása és a közösség összekovácsolása volt a sérült emberek körében. Az esemény, amelyet nagy érdeklődés övezett, számos különböző sportágban kínált lehetőséget a részvételre, mind a fizikai, mind a szellemi kihívások kedvelőinek.
A sportnap változatos programot kínált, amelyben a résztvevők többek között csocsóban, asztali teniszben, sakkban, malomban, memóriajátékban, kosárba dobásban, célba lövésben, célba dobásban, tolószékes ügyességi versenyben, dartsban és air hockey-ben próbálhatták ki magukat. Minden játék és versenyszám olyan módon került kialakításra, hogy a különböző képességekkel rendelkező résztvevők is teljes mértékben élvezhessék a kihívásokat.
A rendezvény nem csupán a versenyről szólt, hanem a közösségi élményről is. A résztvevők egymást segítve és bátorítva kapcsolódtak be a különböző tevékenységekbe, így mindenki számára sikerült egy felejthetetlen napot teremteni. Az esemény végén a szervezők díjakat osztottak ki a legkiemelkedőbb teljesítményt nyújtóknak, de a nap legnagyobb nyertesei mégis a közösségi élmények és a barátságok voltak.
A sportnap nemcsak a fizikai aktivitásra helyezte a hangsúlyt, hanem a sérült emberek társadalmi beilleszkedésének fontosságára is felhívta a figyelmet. A Hargita Megyei Sérültek Egyesülete nagy sikerrel zárta ezt a rendezvényt, és már most várják a következő alkalmat, amikor újra összehozhatják a közösséget egy hasonlóan emlékezetes eseményre.
Az ilyen események megmutatják, hogy a sport mindenkié, és hogy a közösség ereje áthidalhatja a korlátokat, legyenek azok fizikaiak vagy szociálisak.
Gyergyócsomafalva
- augusztus 6.
Egy kedves ismerősünk meghívásásnak eleget téve augusztus 6-án ellátogattunk Gyergyócsomafalvára.
Résztvevőink ugyancsak a Hargita Megyei Sérültek Egyesületének 55 fős csapata volt.
Sok új élményt tartogatott számunkra az a nap. Izgatottan várta a lelkes kis csapatunk, érjünk az élményparkba. A fogadtatás páratlan volt ezuton is köszönjük a Madarász családnak a szervezkedést a meleg „terüj terüj asztalékámos” fogadtatást.
Sütizés után kezdődött a mászkálás, az élménypark csatatánka segítségével mindenkinek sikerült teljesítenie az általa kitűzött távot. Mikor már mindenki kellően elfáradt egy hatalmas tokányolással tölthette újra energiaszintjét.
A kedvetlen, esős idő ellenére a hangulat nagyon derűs volt.
Gyergyócsomafalvi Tábor
- augusztus 12-14.
Az idei évben is sikerült megszervezni az éves nagy táborunkat, mely sérültjeink szórakoztatására és kikapcsolódására irányult. Viszont nem elhanyagolható az esélyegyenlőség teremtő szerepe sem.
Ezúton elsősorban megragadnám az alkalmat, hogy kifejezzem kollégáim, és foglalkoztatottjaink nevében a hálánkat támogatóink fele. Nélkülük nem valósulhatott volna meg a mindenki által várt „nagy táborunk” és nem gazdagodhattunk volna ilyen sok élménnyel és lehetőségekkel.
Lehetőségnél maradva élmény volt szemlélni lovaglás alatt a boldog tekinteteket. Önfeledt kacagást egy egy játéknál. A csapatszellem jelenlétét valamint összefogást.
Idén kivételesen büszke vagyok a kollégák közti összhangra valamint hálás vagyok segítőkészségükért.
Táborunkban összesen 60 személy vett részt, többen között e népes csapatot a Hargita Megyei Sérültek Egyesülete csíkszeredai, gyergyói, valamint a csíkszentdomokosi foglalkoztatók csapatai alkották. A három napos tábor ideje alatt különbféle programokkal kedveskedtünk a táborlakóknak, kiprobálhatták a lovaglást, motrozást, különbféle kézműves tevékenységeket nem utolsó sórban csapatjátékokat is.
Egész tábor ideje alatt lehetőségük volt a „tábori posta” által üzenni a szervezőknek valamint egymásnak. Ki írásban, ki rajzban fejezte ki véleményét a táborról.
A rendezvény a Hargita Megyei Sérültek Egyesülete és a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének közös rendezvénye volt.
Szülők klubja
- augusztus 26.
Ennek a szülők klubja fő témái a pozitív diszkrimináció, és a sérültek elfogadása voltak a különböző társadalmi környezetekben, mint például falvakban, városokban, iskolákban és munkahelyeken. Az előadást Bács Béla, elismert szakértő és szociális munkás tartotta.
Az eseményen Bács Béla a pozitív diszkrimináció fogalmát és jelentőségét ismertette. Kiemelte, hogy ez a gyakorlat, amely a hátrányos helyzetű csoportok számára különleges bánásmódot biztosít, nem csak a jogi egyenlőség megteremtését célozza, hanem azt is, hogy a társadalmi részvétel valóban mindenki számára elérhető legyen. Bács Béla rámutatott arra, hogy a pozitív diszkrimináció nem kíváltságokat jelent, hanem esélyegyenlőséget teremt, különösen a sérült emberek számára, akik így méltó és egyenrangú tagjai lehetnek a közösségnek.
Az előadás második részében a sérültek elfogadása volt a központi téma, különös tekintettel arra, hogyan lehet a társadalmi környezetet nyitottabbá és befogadóbbá tenni. Bács Béla hangsúlyozta, hogy a családoknak, az iskoláknak, a munkahelyeknek és a helyi közösségeknek kulcsszerepük van abban, hogy a sérült emberek teljes értékű életet élhessenek. Beszélt arról is, hogy az elfogadás nem csupán passzív elviselést, hanem aktív befogadást, támogatást és együttműködést jelent. Külön kitért arra, hogy az iskolákban és munkahelyeken milyen fontos a szemléletváltás, amely segíti a sérült emberek integrációját és lehetőségeik kibontakoztatását.
Az előadás végén lehetőség nyílt a résztvevők számára, hogy kérdéseket tegyenek fel, illetve megosszák saját tapasztalataikat. A beszélgetés során számos hasznos gyakorlati tanács is elhangzott, amelyek segíthetnek a szülőknek abban, hogy hatékonyabban támogassák gyermekeiket a mindennapokban.
Halászverseny
- augusztus 30.
Az idei évben is lehetőségünk volt részt venni a halászverenyen, melyet idén Székelyvarságon rendeztek meg. Izgalmasan indult mindenki napja, hiszen kis kitérőkkel találtünk rá a halászverseny új helyszínére.
Népes csapatunk, két halastó melett mérhette össze horgásztudományát.
Az idő kedvezett, szép napsütéses időben pihenhettünk a tavak melett és várhattuk a kapásokat. A nap végén a legtöbb halat kifogott személyeket dijjazták. A díjkiosztás előtt ebédet is kaptunk, mely a visszajelzések alapján a nap fénypontjának minősíthető.