MOCSE - augusztusi beszámolók
A MOHOLI CSALÁDOK EGYESÜLETÉNEK, 2024 AUGUSZTUSI TEVÉKENYSÉGE
Összetartozás – KCSSZ II. ifi tábor – Délvidék
- 2024. aug. 11-18 között Adán tartották meg a címben is feltütetett II ifi tábort.
- - A táborról, történésekről a médiaházak linkjein lehet olvasni: Magyar Szó, Hét Nap, Újvidéki RTV, Pannon RTV, Adai Körkép-Panoráma, MTV1………illetve a KCSSZ Facebook profilján.
- - Az egyesületünk a logisztika biztosításában vett részt.
Szent István Ünnepség – Moholon
- - Szent István-napi ünnepség Moholon, a Csobolyó Művelődési Egyesület, a Vajdasági Magyar Szövetség és a Szent György Plébánia szervezésében.
- - Az ünnepi műsort a Csobolyó Művelődési Egyesület apraja, s nagyja mutatta be, amelynek színvonalát Lajkó Szilvia, a Magyar Nemzeti Tanács tagjának köszöntő beszéde emelte. Az ünnepi szentmisét és kenyérszentelést Világos Miklós moholi plébános celebrálta.
- - A MOCSE koszorúját Bóka Anna és Kőrösi Katalin helyezték el!
Erdély felfedezése – családi kapcsolatok ápolása
- augusztus 18. és 23. között a Moholi Családok Egyesületének szervezésében egy erdélyi körúton vettünk részt.
A MOCSE tagsága régi barátság ápolását folytatva, több napos kirándulásra utazott Székelyföldre. Újból Lövétére látogattunk az ottani ismerős, baráti családokhoz. Szándékunk tovább ápolni a régi barátságokat illetve tovább építeni a már meglevő kapcsolatokat. Úgy érezzük hogy sikeres volt a kirándulás.
Mindez mellett csillagtúrák keretében fedeztük fel Erdélyt, az ottani nevezetességeket, a régi jól ismert helyek mellet új ismertekre is szert tettünk.
Mintegy 16 vettünk részt a körúton, sajnos az utolsó pillantokban 2 házaspár lemaradt.
Az utat (több mint 1.500 km-t) a moholi “Molprevoz” járművével tettük meg, Rácz István, beodrai sofőr vezetésével.
- 1. Nap -Vasárnap - kora reggel (aug. 18.) indultunk, az időeltolódás illetve a hosszú út miatt. A határ átlépés után az első megállónk Gyulafehérváron volt a „Szent Mihály Székesegyházat” tekintettük meg, majd Segesvár után az Ispán kútnál a Petőfi emlékműnél tettük tiszteletünket. Valamikor este 19 óra magasságában érkeztünk Lövétére ahol az ottani Lövétei Vendégvárók Egyesülete fogadott bennünket.
Vendégváró harapnivalót kaptunk és megkóstolhatuk a székely pálinkát. Mindenkit várt az a család akinél a későbbiekben el lettek szállásolva illetve már várta a finom vacsora.
- 2. Nap - Hétfő – a családoknál elfogyasztott bőséges reggeli után 9,30- kor, a Gyimes völgye felé vettük az útirányt, Lázár (Boros) Zoli vezetesésével. sajnos az Ezeréves határnál, a 30-as vasúti Őrháznál felújítási munkálatok miatt nem tudtunk bejutni úgy az Őrházba mint fel a Rákóczi várba sem. Ennek ellenére feledhetelen élményt nyújtott az átellenben levő Kistemplom, a kopjafák, a múzeum, történelmi emlékek illetve a kilátás…A visszaúton Mihók-Bogdán Barnabás gyimesi falugazdász révén megtekintetünk egy „vagány kis vízesést” (sicc az Ő fogalmazása) Jávárdi Zúgó-vízesés. Majd Lövéte felé Csíksomlyón Tiboldi Bea, a Csíki Anyák Egyesületének elnökasszonya volt a vendégfogadónk. A Kegytemplomban lerótt imádság illetve, a kávé után a Kiruly völgyén (az Asszonybosszantó vendégfogadó útbaejtésével) érkeztünk Lövétére.
A megérkezésünk előtt még élvezhettük azt a különlegességet amit (talán) ma már csak a székelyföldi hazavonuló tehenek nyújtanak. Busszal, lépésben követve a csordát, látva hogy a faluban mindegyik megtalálja a saját kapuját (sicc… nem az Új kaput!).
- 3. Nap – Kedd – Szent István – 9,30 órakor újból buszra ültünk és Parajdi sóvölgybe indultunk. Idegenvezető vezetésével, körbejártuk a 2 – 2,5 km távot, a sós, vadregényes terepet szikrázó napsütés közben tettük meg. A visszaúton Korondon álltunk meg, ahol a kötelező vásárlás után a „Vízimalom” pisztrángos panzióban fogyasztottuk el a már ránk váró sült pisztrángokat, titkos öntett és egy-egy sör kiséretében. Legközelebb Farkaslakán álltunk meg Tamási Áron sírhelyén, illetve akinek még valami kimaradt a vásárlásból az itt pótolhatta. Szejke fürdőn Orbán Balázsnál tettük tiszteletünket, a tiszteletére állított Székelykapuk alatt való sétával. A d.u. órákban érkeztünk Székelyudvarhelyre, ahol először a Csíki sörözöben üdültünk fel a nagy melegtől. Ezekután részt vettünk a Szent István tiszteletére megtartott Kenyérszentelőn a Patkóban (Udvarhely – főtere). Késő este érkeztünk Lövétére, ahol még késő estéig barátkoztunk a vendéglátóinkkal.
- 4. Nap – Szerda – Madarasi Hargita volt a célunk. A szokott indulás után a szomszéd Szentegyházára (8-10 km) mentünk ahol traktoros (fedeles, kényelmes) pótkocsin indultunk a kb. 2 órás útra a Hargita csúcsa alá. Fele úton egy hegyi forrás kútnál pihentünk meg, ahol áfonyás pálinkával kedveskedtek a friss forrás víz mellé. A traktor pótkocsin a gyönyörű hegyi tájat, székely és magyar dalok íséretében tettük meg. Amikor felértünk a csúcs alatti táborhelyre, gyalog folytattuk a nem egész 2 km utat a csúcsig. A csúcsra érve a kis csapatunk fényképeket készített a Turul madarat tartó emlékműnél, székelyzászlónál illetve az ott álló kopjafáknál. A ragyogó napsütés lehetővé tette hogy beláthattuk Erdély nagyrészét.
- 5. Nap – Csütörtök – Vargyas szoros – Almási barlang. A szorost Bákó megye felől közelítettük meg. A szurdokban folyó patak mentén gyönyörködünk a természet alkotásaiban. Leírhatatlan volt és izgalmas. Az Almási (Orbán) barlang lenyűgöző, legendája pedig izgalmasan állította elénk múltunkat. Visszafele Homoródkarácsonyfalván megtekintettük egy Unitárius templomot. Lövétén a Népiskolában az imakönyvek gyüjteményében kaptunk betekintést illetve az ottani katolikus templomot mutatták be amely az 1700 években épült. Este a lövétei Horgásztónál vettünk részt egy közös vacsorán a vendéglátóinkal.
- 6. Nap – Péntek – a bőséges reggeli után haza felé vettük az irányt. Fogarasson megpihetük és megtekintettük a híres kastélyt (2. legszebb a világon –egyes kimutatások szerint) amely a középkorban,az Apafi fejedelem idejében élte fénykorát. (Megjegyzés: sajnos a román leírások nem tükrözik híven történetét). Valamikor az esti órákban értünk Adára-Moholra
Szeretnénk megköszönni a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetség támogatását valamint a Lövétei Vendégvárók Egyesületének (illetve az ottani családoknak és ismerősöknek) a családi hangulatot amelyben részesülhettünk.
Köszönet:- Lázár Évának és Csabának (fiuknak Norbinak), Lázár (Boros) Zolinak, Tiboldi Beának (Csíkszereda), Mihók Bogdán Barnabás falugazdásznak Gyimesből, Balázs Magdolnának ..és a többi lövétei családnak, ismerősnek a felejthetetlen élményeket.