A KMNE 2024-es szeptembere
2024. szeptemberében megvalósuló programok a KMNE szervezésében
2024-ben is Dédai tóparti pihenés! - 2024. szeptember 8.
A Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesülete idén is meghirdette a leghosszabb programját: a dédai tóparti pihenést. Ezt a lehetőséget 2015-ben kezdte el az egyesület, amelyet évről évre egyre többen vesznek igénybe.
Az 53-as parcella a nyár folyamán száz napon keresztül, 2024. június elsejétől vált látogathatóvá szeptember 8-ával bezárólag.
Tagcsaládjaink idén is szép számban éltek ezzel a lehetőséggel. Összesen 385 család látogatta a tópartot, amely 2000 főt jelent. Persze ezek a családok a nyár folyamán heti-, olykor napi rendszerességgel használták ki a jó nyári időt, a kellemes vizet. A gyerekek előszeretettel ugrálhattak az ott felállított tranbulinban.
Az általános nyaralás, közös sütögetés, sátorozás mellett egyesületünk igyekezett minél több rendezvényt lebonyolítani az adott helyszínen: helyi összekötők találkozója, édesapák napja, elnökségi ülések, és nagycsaládos biciklitúra. Mindezek megvalósításában és a parcella rend fenntartásában egyesületünk egyik tagcsalája volt segítségünkre. Köszönet Lengyel Józsefnek és Mónikának, hogy idén is vállalták a programfelelős szerepet.
Egyesületünk felajánlásából több magánszemély, ill. szervezet is igénybe vehette a parcellát, öröm volt számunkra, hogy hozzájárulhattunk kikapcsolódásukhoz.
Tagcsaládjaink nevében is köszönjük a Kárpátaljai Ferences Misszió Alapítványnak a támogatást, amely segítségével megvalósíthattuk programunkat!
Bicajra fel! - biciklitúra a nagycsaládosoknál - 2024. szeptember 7.
A Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesülete szeptember 7-én biciklitúrát szervezett. A programra több helyszínről vettek részt a tagcsaládok, természetesen kerékpáron. Többek között Tiszaújlakról, Csomáról, Jánosiból, Beregszászból, Zápszonyból és Beregsomból.
Délelőtt 10 órakor indultunk el, kisebb pihenőket beiktatva körülbelül 13 km megtétele után érkeztünk meg a dédai tó partjára. Útközben természetesen igyekeztünk betartani a kerékpárosokra vonatkozó közlekedési szabályokat, felhívni a gyermekeink figyelmét ezeknek a fontosságára. A zápszonyi és a beregsomi csapat egyszerre érkezett a végállomásra, ekkor a Beregszászból induló résztvevők már tóparton pihenték ki az út fáradalmait. Ebédig lehetőségünk volt fürdőzésre, kötetlen beszélgetésre, és tapasztalatok megosztására az izgalmas túra után. A gyerekek nagy izgalommal mesélték egymásnak a friss élményeket. A nap további részében közös ebéddel folytatódott a program. Hálát adva az ételért, kicsik és nagyok együtt ültünk asztalhoz, bográcsban főtt finom babgulyás készült számunkra. Köszönjük Nyíri Andrásnak és Eleonórának, hogy elkészítették számunkra az ízletes ebédet, amely ezen a mozgalmas napon nagyon jól esett mindenkinek!
A délután folyamán a jó időnek köszönhetően ismét a fürdőzés és a játék, beszélgetés került előtérbe. Csendes, nyugodt környezetben kikapcsolódva osztottuk meg egymással élményeinket, ismerkedtünk. Először vettünk részt hasonló alkalmon, de nagyon pozitív tapasztalatokkal gazdagodva, kicsit sem fáradtan indultunk haza szintén kerékpáron délután.
Örülök neki, hogy részt vehettünk a biciklitúrán, nagyon jól éreztük magunkat, a gyerekek és felnőttek egyaránt megtalálták a közös hangot egymással. Szeretnénk megköszönni a KMNE-nek a szervezést, a színes programokat, amelyek időről-időre újabb lehetőséget nyújtanak a tagcsaládoknak, arra, hogy egymást jobban megismerve kikapcsolódjanak, erőt merítve a mindennapok nehézségeihez.
A nagyszülők mint értékhordozók és értékátadók - 2024. szeptember 7.
A Kárpátaljai Magyar Nagycsaládos Egyesület figyelme nemcsak a gyerekekre és a szüleikre terjed ki, hanem a családhoz tartó nagyszülőkre is. Minden évben megrendezik a nagyszülők napját. Idén a programhoz bevezetőként egy előadás is társult Bárdos Nóra és Bárdos István mentálhigiénés szakember és pedagógus házaspár jóvoltából. A háborús helyzet miatt a szülők távollétében a nagyszülőkre egyre több szülői feladat hárul, ezért is érdemelnek megkülönböztetett figyelmet.
Az elmúlt hétvégén a Kárpátaljai Magyar Nagycsaládos Egyesület (KMNE) szervezésében egy igen jelentős és rendhagyó programra került sor. Szeptember elején a sokgyermekes családok gyermekei nagyszülei lettek megszólítva egy közös rendezvényre, kikapcsolódásra, elmélyülésre.
A program két részből állt. A délelőtt eseményeinek a felújított Sörkert Vendéglő adott helyet. Ennek nagyterme 80 fő befogadására is alkalmas úgy előadások szervezésére, mint étkezések lebonyolítására. A program népszerűségét mutatja, hogy már kezdés előtt egy órával kezdtek gyülekezni a résztvevők. A regisztráció befejezte után „A nagyszülő mint értékhordozó és értékátadó” címmel és „Erőforrások és kihívások a nagyszülői létben” alcímmel kezdődött az előadás. Bárdos István és Bárdos Nóra előadópáros, mentálhigiénés szakemberek, gyakorló pedagógusok és háromunokás nagyszülők hitelesen képviselték a nagyszülői mivoltot, s rendszerezték, bemutatták gondolataikat a témával kapcsolatban.
A közönség nemcsak passzív hallgatóként volt jelen, hanem az előadók interaktív módon vonták be őket a program menetébe, ezzel is segítve egymás megismerését. Páros gyakorlatok során többek között vissza kellett emlékezni egy saját nagyszülővel kapcsolatos emlékre, majd egy saját unokával kapcsolatos emlékre is. Egy-egy megosztás során mélyen élő, leülepedett képek elevenedtek meg mindannyiunkban.
A hallgatók megtudhatták, hogy az időskor mennyi szépséget rejt magában, hogy lehet ehhez a korhoz, erőnléthez igazítani céljainkat, hogyan tudjuk minél tovább megőrizni, javítani testi-lelki egészségünket. A jelenlévőket összekapcsolta, hogy az időskor, és gyermekeink, mindannyiuk számára tartogatott és tartogat meglepetéseket minden egyes unoka megjelenésével, az unokákkal és a széles családdal való találkozások során. Élettapasztalatunknál fogva, s a mi nagyszüleink tanítását és intelmeit ismerve értékhordozók vagyunk, és külön hangsúlyt kapott, hogy ezeket az értékeket tudatosan kell átörökíteni az utánunk jövő generációknak, akik majd ugyanígy fognak tenni, amint szépkorúak lesznek.
Szó esett még a generációkról, azok képviselőinek sajátosságairól, és a különféle generációkhoz tartozó rokonok közötti kapcsolatok specifikumáról.
Az előadás rámutatott, hogy a nagyszülők számára kihívást jelent a modern kor digitális világa, amelynek ők a bevándorlói. Viszont aki elsajátítja ennek alapjait, azok a több száz kilométerre élő családtagokkal is, ha nem is személyes, de élő kapcsolatot tudnak tartani. A családtagok személyes érintkezése, kapcsolattartása során viszont igyekeznünk kell a digitális eszközöket kiszorítani, „unokázás” közben pedig teljesen mellőzni. Inkább adjunk helyet a mesélésnek, családi történetek megosztásának, saját gyermekkori és gyermekeink életéből vett események felidézésének.
A gondolatébresztő előadást követő szünetben még tovább tartottak a megbeszélések, ismerkedések, az előadás anyagának továbbgondolása. Közben a megújult Sörkert Vendéglő át tudott állni az ebéd felszolgálására, amit jólesően fogyasztottak a különböző járásokból érkező elfáradt résztvevők. Az üdítők, kávé és desszert elfogyasztása közben nyugalmasan beszélgettek, adtak személyes kérdést az előadóknak a hallgatók.
A napot többórás kikapcsolódás koronázta meg a Pacsirta Fürdőben, ez zárta a program hivatalos részét. A melegvizes medencékben még lehetett folytatni a beszélgetéseket, a tapasztalatcserét, emlegetni az unokákat, tervezni a jövőt. Az esti órákban jó hangulatban vált el mindenki egymástól.
Hálásak vagyunk a Bethlen Gábor Alapnak, hogy támogatásával egy ilyen nagyszerű program valósulhatott meg!
Családi hétvége a Vadvölgyben - a sport jegyében - 2024. szeptember 13-15.
A Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesülete szeptember 13-15. között sport hétvégét szervezett Viharoson, a Vadvölgy panzióban. Az eseményen 12 család vett részt, az eddigi legnagyobb létszámmal, 68 fővel.
A panzió finom vacsorával várta a hosszú útról érkező családokat pénteken, ami után lehetőségünk nyílt egymás megismerésére, a gyerekeknek különféle játékra, mint pl. biliárd, csocsó, a kisebbeknek kifestő, lego, gyurmázás, stb. Míg a szombat már a sport vetélkedőkről szólt, ami Spenik Okszána tornatanár szervezésével zajlott. Ez elsősorban a fiatalabb korosztályt érintette, de a szülők sem maradtak ki a játékokból. Volt úszás, ugrókötelezés és különböző ügyességi játékok. A szombati esős idő sem szegte kedvünket. A szabadidőt a gyerekek izgalmas beltéri medencézéssel töltötték. Este a kikapcsolódásra vágyó szülőket pedig forró csán és szauna várta, amíg az aprónép mozi esten vehetett részt.
Mondhatjuk úgy, hogy a vasárnap kárpótolt minden szabadtéri sportolást, hiszen a kedvező idő megengedett egy rövid gyalogtúrát a gyönyörű hegyvidéken. Mielőtt ebédre készültek volna a családok, online Istentisztelet közvetítése közben adhattunk közösen hálát az együtt töltött hétvégéért.
Köszönet a szervezőknek, Spenik Okszánának az aktív programokért, Tóth Zsoltnak pedig a programfelelésért. Illetve köszönet a megvalósulásért a Magyar Kormánynak és Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt.-nek.
Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége őszi közgyűlése - 2024. szeptember 20-22.
A délvidéki Topolyán tartotta őszi közgyűlését a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége szeptember 21-én. A közgyűlésen négy kárpátaljai szervezet képviseltette magát, a Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesülete, a Sámuel Alapítvány, a Rózsahölgyek Társasága, valamint három önkéntes is részt vett, Barta Henrietta, Tarpai Julianna és Tóth Patrik.
A napirendek elfogadása után a mandátumvizsgálat és a jegyzőkönyv hitelesítők megválasztása következett, majd Márton Zsuzsanna elnökasszony tartotta meg elnöki beszámolóját. Majd sor került az új magyarországi elnökségi tag megválasztására is, amelyre Görcz Gyula Csabát, az Alpokalja Nagycsaládos Egyesület elnökét választották meg. Ezen kívül a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége új, vajdasági taggal is bővült, az adai Tűzsziget Tisza Menti Nagycsaládos Egyesület révén, amely a szövetség 95. tagszervezetévé vált.
A KCSSZ tavalyi sikeres programja, az első Összetartozunk! Kárpát-medencei nyári tábor Felvidéken, idén a Vajdaságban folytatódott. A tábor célja a civil szervezetek utánpótlásának biztosítása volt, lehetőséget teremtve az öt országból érkező fiatalok számára, hogy tapasztalatokat cseréljenek és közösen tanuljanak.
A táborban résztvevő fiatalok a közgyűlésen bemutatták jövőbeli céljaikat is: ifjúsági tagozatot szeretnének alakítani, amely a KCSSZ keretein belül működne. Ez a kezdeményezés nagyszerű lehetőséget biztosít a jövő generációjának, hogy aktívan részt vegyen a közösségi életben, és hozzájáruljon a szervezet munkájához.
A közgyűlés tehát nemcsak az elmúlt év sikereit értékelte, hanem a jövő irányvonalát is kijelölte, megerősítve ezzel a közösségi összefogást és a fiatalok szerepét a civil társadalomban.
A Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége és a topolyai 3+ Nagycsaládosok Egyesülete közös szervezésében valósult meg az „Itthon, együtt, veletek!” elnevezésű konferencia, amely színesítette a közgyűlés programját. A résztvevők egy kellemes, őszi hétvégét tölthettek Délvidéken, csodálatos időben és remek hangulatban, gazdag programkínálattal.
A konferencia előadásaival arra ösztönözték a jelenlevőket, hogy közösségeikben erősítsék a szülőföldhöz való kötődést, a kerekasztal-beszélgetésen pedig bemutatták a szülőföldön való boldogulás jó gyakorlatait.
A konferencián dr. Koncz Zsófia Családokért Felelős Államtitkár, dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) elnöke, Fremond Árpád, a Magyar Nemzeti Tanács elnöke, Szatmári Adrián, Topolya polgármestere és Márton Zsuzsanna a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége elnök is részt vett.
Cservenák Kancsár Izabella, a 3+ Nagycsaládosok Egyesületének elnöke a konferencia céljáról szólva elmondta, azért gyűltek össze a Kárpát-medence minden szegletéből, hogy közös értékeiket összefogják, a magyarságukat, a nemzeti identitásukat, történelmüket, a kultúra és a hagyomány szeretetét továbbadják egymásnak. Azért, hogy annak ápolása minden időkre megmaradjon és erőforrása legyen a hagyományos családmodellben gondolkodó közösségnek.
Márton Zsuzsanna, a KCSSZ elnöke elmondta, „A száraz elnökségi bemutatás mellett az ifjúsági tagozatot is megismerhettük. Ők fogalmazták meg, hogyan szeretnének részt venni a KCSSZ életében. Nagyon boldogok vagyunk, frissítő volt számunkra” – mondta Márton.
Az elnök hangsúlyozta, hogy a közel 94 tagszervezeti vezető számára az ifjúság jelenti a jövőt. „Kezükbe adtuk a kulcsot” – tette hozzá, ezzel kifejezve a fiatalok iránti bizalmat és elköteleződést.
A közgyűlést követően Szatmári Adrián, Topolya polgármestere köszöntötte a résztvevőket, és részletesen ismertette a helyi családpolitikát. Kiemelte, hogy a község növelte az újszülöttek utáni támogatások összegét, így 30 ezer dinár igényelhető a községi költségvetésből. Ezen kívül körülbelül 20 százalékkal csökkentették az iskoláskor előtti intézmények díját, és további csökkentések is várhatóak. Az önkormányzat emellett 8 ezer dinárral támogatja az elemi iskola első osztályos diákjait, míg a középiskolások esetében 10 ezer dinár igényelhető.
A gyermekes családok támogatási rendszere Szerbiában is fejlődik. Dr. Pásztor Bálint, a Vajdasági Magyar Szövetség elnöke bejelentette, hogy a parlament hétfőn kezdi meg a gyermekes családok támogatásáról szóló törvény módosításának vitáját. A tervezet 2024. január 1-jétől született gyermekek esetében jelentősen növeli meg a családi pótlék összegét: az első gyermek után 500 ezer dinár, a második után 600 ezer dinár, a harmadik után pedig több mint 2 millió, míg a negyedik után több mint 3 millió dinár jár.
Koncz Zsófia, Magyarország Családokért Felelős Államtitkára a határon túli édesanyák támogatásának fontosságára hívta fel a figyelmet. „A Köldökzsinór program, a fiatalok életkezdési támogatása és a babakötvény mind kulcsfontosságú eszközök a családalapításra, közösségépítésre és a szülőföldön való maradásra” – hangsúlyozta Koncz, aki arról is beszélt, hogy a Magyar Kormány támogatásával számos óvoda, iskola, játszótér és közösségi tér épült és újult meg a Kárpát-medencében.
Márton Zsuzsanna, a KCSSZ elnöke elmondta, „A száraz elnökségi bemutatás mellett az ifjúsági tagozatot is megismerhettük. Ők fogalmazták meg, hogyan szeretnének részt venni a KCSSZ életében. Nagyon boldogok vagyunk, frissítő volt számunkra” – mondta Márton.
Az elnök hangsúlyozta, hogy a közel 94 tagszervezeti vezető számára az ifjúság jelenti a jövőt. „Kezükbe adtuk a kulcsot” – tette hozzá, ezzel kifejezve a fiatalok iránti bizalmat és elköteleződést.
Rövid szünet után kerekasztal beszélgetés vette kezdetét. A panel résztvevői között volt Juhász Bálint, a Tartományi Képviselőház elnöke, Márton Zsuzsanna, a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége elnöke, Tarpai József, a Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesülete elnöke, Szőllősi Tibor, a temerini Szent Rozália plébánosa, és Jurcsák Turcsányi Tímea, élelmiszeripari mérnök, családi vállalkozó. A beszélgetést Hideghéthy Andrea, a Szövetség a Közös Célokért ügyvezető igazgatója moderálta.
Olyan kérdéseket vitatták meg, miért maradtak szülőföldjükön, miér fontos ez számukra es ezt az identitást, hogyan adják tovább gyermekeiknek.
A beszélgetés résztvevői egyaránt kifejezték, hogy mindannyian a szülőföldjükön élnek, s ha volt is lehetőségük arra, hogy máshol éljenek, ezzel nem éltek. Identitásuk és a szülőföldhöz való érzelmi ragaszkodásuk az oktatás után hazahívta, itthon tartotta őket.
Beszélgettek arról is, hogy a politikának, az egyháznak, az oktatásnak, a gazdasági élet szereplőinek, a civil szervezeteknek az feladatuk, hogy kapaszkodókat nyújtsanak a családok szülőföldön való boldogulásához. A fiatalok érzelmi nevelésébe építsék bele a szülőföld szeretetét, s ha máshová sodorja is az élet őket, a hazatérésre legyenek nyitott a szívük, lelkük, mert hazavárják őket akár Kárpátaljára, a Felvidékre, Délvidékre és Erdélybe is a családtámogatási, oktatási és a gazdasági programok.
A konferenciát néptáncbemutató zárta, amely után a résztvevők Topolya városával is megismerkedhettek. A városnézés során ellátogattak a TSC Arénába, Szerbia legmodernebb stadionjába, valamint a helyi Tájházba és a Sarlós Boldogasszony templomba, amely Szerbia legmagasabb katolikus temploma.
A városnézés után a csapat két csoportra szakadt: míg az egyik rész a stadionba sietett, hogy megtekintse a FK TSC - FK Novi Pazar mérkőzést, a másik csoport a katolikus templom felé vette az irányt. Ott Ft. Szakály József topolyai plébános várta őket, aki lebilincselő előadásával kápráztatta el a látogatókat.
Vasárnap reggel lehetőség nyílt szabadkai városnézésre és piac látogatásra, de a kis csoportunk végül úgy döntött, hogy a hosszú út miatt inkább hazaindul.
Gyalogtúrán a Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesülete - 2024. szeptember 21.
A Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesülete minden év tavaszán és őszén gyalogtúrát szervez tagcsaládjai számára, ahol kicsik és nagyok egyaránt elmélyülhetnek a természet szépségeiben.
Szeptember 21-én egy húszfős csapat vágott neki az Obavai-kő meghódításának Horváth Zoltán túravezető irányításával. A lelkes túrázók a „Szinyák” Szanatórium és Gyógyfürdő megtekintésével kezdték a napi programot, majd a Matekova folyó mentén elindultak felfedezni a környéket.
Az Obavai-követ elérve a túravezető hasznos információkat osztott meg a vidék látványosságairól és a kirándulók elé táruló panorámáról.
A 979 méteres magasságban fekvő monumentális sziklák elkápráztatják a természet szerelmeseit, a kilátó tetejéről pedig a Róna-havas és Borzsa-havas vonulatait lehet megcsodálni.
A gyönyörű, napsütéses idő, valamint a tagcsaládok lelkesedése és jókedve is hozzájárult ahhoz, hogy valóban feledhetetlen élményekben legyen részük a kirándulóknak.
Kárpát-medencei Családkonferencia a KMNE szervezésében - 2024. szeptember 26.
A Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesülete (KMNE) a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Átriumában szervezte meg a Kárpát-medencei Családkonferenciát. Mivel sajnos még mindig tart a háború az országban, az alkalom központi témája az volt, hogy miként lehet kitartani a háború árnyékában, honnan merítsünk erőt.
A megjelenteket Tarpai József köszöntötte. A KMNE elnöke örömmel konstatálta, hogy rendezvényükre az egész Kárpát-medencéből érkeztek nagycsaládosok, olyan szülők, nagyszülők, akiknek fontos az itthon maradt közösség megtartó ereje.
– A mai konferencia jó alkalom arra is, hogy kicsit beszéljünk arról, hogy számba vesszük, a sok nehézség közepette milyen erőforrásaink maradtak még. Amikor felkértük a csoportvezetőket, fontos volt számunkra, hogy olyan emberek legyenek, akik itt élnek, Kárpátalján szolgálnak, tudják, hogy hogyan élünk, milyen gondokkal küzdünk. Biztos vagyok abban, hogy egymást erősítve egy igazán hasznos délutánt töltünk itt el közösen, és útravalóul mindenki hazavisz legalább egy gondolatot – jegyezte meg Tarpai József.
– Meggyőződésem, hogy a kárpátaljai magyar nagycsaládosok hisznek és bíznak a békében, a jövőben. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy 80 településről több mint ezer család tagja a szervezetnek. Hálásak lehetünk, hiszen a magyar kormány számára kiemelten fontosak a családok. Nagyon fontos számunkra a határon túli magyarság is, felelősséget érzünk irántuk, és igyekszünk is segíteni a civil szervezeteket, amelyek példaértékű munkát végeznek – hangsúlyozta Koncz Zsófia, Családokért felelős államtitkár. Hozzátette, a magyar kormány szerteágazó programokkal igyekszik segíteni a határon túli családokat. Példaként említhetjük az Erzsébet-táborokat, ahol a gyerekek pihenhetnek, szórakozhatnak.
A nyár folyamán több ezer külhoni gyermek vehette igénybe ezeket a táborokat, többek mellett kárpátaljai és belső ukrajnai gyerekek is.
Nádasi László a Nemzetstratégiai Kutatóintézet képviseltében köszöntötte az egybegyűlteket, tolmácsolta Szász Jenő elnök üdvözletét. Kihangsúlyozta, újabb és újabb próbatételek várnak a Kárpátalján élő családokra.
– A hitet megtartani, magyarként megmaradni, családjaikért szülőföldjükön felelősséget vállalni a mai háborús körülmények között felfoghatatlanul komoly kihívások elé állítja az itt élőket. Márton Áront idézve: „A baj és az aggódás megoszlik, viszont az öröm megsokszorozódik a népes család tagjai között.” Ez a gondolat napjainkban, a család intézményét és értékeit mindinkább háttérbe szorító társadalmában hatványozottan érvényes – emelte ki beszédében Nádasi László.
Márton Zsuzsanna, a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének elnöke gyakran látogat Kárpátaljára, és mint ahogy azt köszöntője elején is kihangsúlyozta: „Jó újra Beregszászban lenni…”
– Amikor ide jövök, olyan, mintha hazaérkeztem volna. Most is azzal a gondolattal jöttem, hogy megerősítsem az itt élőket, a nagycsaládosokat. Tisztában vagyunk azzal, hogy milyen nehéz itt most a megmaradás, éppen ezért tartozunk nagy-nagy köszönettel a kitartóknak – hangsúlyozta a KCSSZ elnöke. Hozzátette, a KCSSZ vezetőivel arra a döntésre jutottak, hogy a háborús helyzettel küzdő Kárpátalja esetében támogatandó kezdeményezésnek tartják egy bölcsődehálózat kialakítását, amely a születés utáni hónapoktól segíti a gyerekeket a magyar intézményrendszerbe történő integrálásban.
A köszöntések után Ábrány Krisztián görögkatolikus pap, mentálhigiénés szakember tartott előadást.
– Köztudott, hogy külső és belső erőforrással rendelkezünk. Gyakran előfordul, hogy ami belső erőforrás lehetne, nemhogy nem alkalmazza az ember, hanem éppen az ellenkezőjét teszi. A helyes önszeretet helyett sokan egoistaként élnek, ami senkinek sem tesz jót. Viszont erőforrásként a közösség is lehet nagyon pozitív és egyúttal negatív hatással is egy egyénre – fejtette ki a szakember. A stresszkezeléssel kapcsolatban elmondta, bármit is teszünk, a stressz mindig volt, van, és lesz az életünkben. Az a kérdés, hogyan viszonyulunk ehhez.
– Az érzéseink, vágyaink sokszor meg sem jelennek, mert nem hisszük el, hogy ezek nekünk lehetnek, és ilyenkor az önbecsülés hiánya is megjelenik. Pedig fontos lenne, hiszen ezek is nagy erőforrást jelentenek, mert ebből születhet meg a nyugalom, az öröm, a szeretet, ami sokkal könnyebbé teheti az életünket – fogalmazott Ábrány Krisztián. Végül arra kérte a jelenlévőket, az elhangzottakból legalább egy gondolatot vigyenek magukkal, ami pozitív változást hozhat az életükben. És ne feledjék, a jó is lehet még jobb.
Az előadást négy kiscsoportban dolgozták fel. Kiscsoportos vezetők: Bárdos Nóra tanár, mentálhigiénés szakember, Michels Antal római katolikus plébános, Radvánszky Ferenc református lelkész, illetve Szilágyiné Tóth Gabriella, a KMNE alelnöke volt.
Végül a történelmi egyházak képviselői, Zán Fábián Sándor, a Kárpátaljai Református Egyház püspöke, Molnár János római katolikus esperes, valamint Ábrány Krisztián görögkatolikus pap Isten áldását kérték a résztvevőkre, az alkalomra.
Következő programjaink októberben:
- - Önkéntes hétvége a Vadvölgyben – 3-6.
- - Honismereti kirándulás – 5.
- - Helyi összekötők találkozója, a 2025-ös programtervezés – 10.
- - Nagycsaládos szüreti bál – Jánosi - 12.
- - Nagycsaládos szüreti bál – Nagyszőlős - 19.
- - Alkotói pályázat ünnepélyes díjátadója – ösztöndíj pályázat díjátadója – 23.