Híd a generációk között
2024. október 4-én a Kárpátaljai Rózsahölgyek Társasága Híd a generációk között címmel különleges családi délutánt szervezett. Az esemény célja az volt, hogy a Kárpátalján maradt családok számára lehetőséget nyújtson a kötetlen kikapcsolódásra és feltöltődésre.
A program során a gyermekek számára a Beregszászi Járási Máltai Szeretetszolgálat biztosított játékos kikapcsolódást, ahol különféle játékok és kreatív tevékenységek várták őket.
A családi nap keretében két versenyt is hirdettek, amelyekre előzetesen lehet nevezni. Az első pályázat címe: Mit jelent számomra a családom?, amelyben a gyermekek mutathatták be alkotásaikon keresztül családjuk fontosságát. Nevezni rajzokkal, versekkel, prózai művekkel lehetett. A második verseny Nagymamáink ízei néven futott, amely a hagyományos kárpátaljai sütemények készítésére és bemutatására összpontosított.
Az esemény kezdetén Mező Dianna, a társaság elnöke és Gyebnár István, Magyarország Beregszászi Konzulátusának ideiglenes ügyvivője köszöntötte a résztvevőket. A diplomata beszédében kiemelte: „Az ilyen események erősítik közösségeinket és ápolják hagyományainkat. Kívánok mindenkinek tartalmas időtöltést, feltöltődést és még több összetartást a jövőben!”
A felnőttek számára előadással egybekötött workshopot rendeztek, ahol a családi kapcsolatok erősítése és a generációk közötti párbeszéd került középpontba, a belső erőforrások hangsúlyozása mellett. Az előadás és workshop vezetője Lánci Viktória gyakorló pszichológus, mentálhigiénés szakember volt.
A meghirdetett versenyekre 53 gyermeki alkotás és 12 különböző sütemény érkezett. Mindkét kategóriában szakmai zsűri értékelte az alkotásokat.
A délután folyamán fellépett a Rezeda Folkműhely, valamint megtörtént a versenyszámok eredményhirdetése, az értékes nyeremények átadása.
Mező Dianna elnök hetilapunknak adott nyilatkozatában elmondta: „Különleges jelentősége van egy ilyen eseménynek napjainkban. Amikor elkezdtük tervezni a Híd a generációk között családi délutánt, az elsődleges célunk az volt, hogy egy olyan találkozási pontot hozzunk létre, ahol a családok közösen tudnak kikapcsolódni és feltöltődni. Kárpátalján az emberek mindennapjai nem könnyűek, és az utóbbi években különösen nehéz helyzetekkel kellett szembenéznünk. Azért tartjuk fontosnak ezt a rendezvényt, mert a családok ma talán jobban szükségét érzik a támogatásnak és az együttlétnek, mint valaha. Olyan világban élünk, ahol a stressz és a bizonytalanság sokszor elválaszt minket egymástól, és gyakran elfelejtjük, hogy mennyire fontos a családi egység. Egy ilyen délután alkalmat ad arra, hogy megálljunk és figyeljünk egymásra. Úgy gondolom, hogy a generációk közötti kapcsolat ápolása kiemelt jelentőséggel bír. Ezt az eseményt is úgy alakítottuk ki, hogy minden korosztály számára legyen valami, amiben örömét leli. A gyerekek játszóházban vehetnek részt, a felnőttek pedig egy előadással egybekötött beszélgetésen, ahol megoszthatják egymással tapasztalataikat, történeteiket. Ezek a beszélgetések ráébresztenek minket arra, hogy mennyi közös van bennünk, és mennyit tanulhatunk a másik generációtól. A két verseny is, amit meghirdettünk ‒ Mit jelent számomra a családom? alkotói pályázat és a Nagymamáink ízei süteményverseny – a hagyományok és a családi értékek továbbadásáról szól. Olyan értékes nyereményekkel gazdagodhatnak az 1‒3. helyezettek, mint tablet, telefon vagy akár robotgép, kávéfőző, kenyérpirító. A beérkezett alkotások, ételek, élmények mind a múltunkhoz kötődnek, és segítenek abban, hogy a jövő generációi is megértsék és tiszteljék azt, honnan jövünk. Amikor a társasággal gondolkodtunk ezen az eseményen, mindig az a kérdés merül fel bennünk, hogy hogyan tudunk erős hidat építeni a különböző generációk között. Szerintem ennek az eseménynek az ereje abban rejlik, hogy megadjuk a teret a beszélgetéseknek, az együttlétnek, és annak, hogy egy közösségként újra megtaláljuk a közös pontokat.”
A Kárpátaljai Rózsahölgyek Társaságának az volt a célja a rendezvénnyel, hogy a családi délután során nemcsak szórakoztató programokat kínáljon, hanem lehetőséget adjon a generációk közötti kapcsolatok erősítésére is.