Gyulafehérvári Családpasztoráció októbere
Október 5-6-án a Gyulafehérvári Családpasztorációs Központ és a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének közös programjaként, Hargita Megye Tanácsának támogatásával szakmai napra gyűltek össze 22, családokért dolgozó, családokat szolgáló szervezet és közösség képviselői Csíksomlyón, a Jakab Antal Tanulmányi Házban. Alapítványok, egyesületek, családos közösségek, nonformális kezdeményezések egyaránt képviseltették magukat a találkozón.
Hogyan látjuk az erdélyi családok helyzetét? Milyen megoldások lennének kívánatosak és mi jelenlévők mit tudunk mindezért tenni? Ezek voltak a találkozás fő kérdései, melyet Szénégető István családreferens „nulladik” találkozásnak nevezett, utalva arra, hogy 2025-ben reményeink szerint folytatódik majd az együttműködés a jelenlévők között, akár egy még bővebb körben.
A résztvevők első lépésként reflektáltak az erdélyi családok helyzetére. Milyen problémák, kihívások, értékek és veszélyek vannak jelen a családok életében? Ezután két rövid gondolatébresztő előadás következett: Lőrincz Zsolt családterapeuta A család, a házasság, az egyén válsága. Ideológiai gyökerek és sorsdöntő aktualitások., Simó Irma pszichológus pedig Családi élet és otthonosság címmel osztottak meg értékes gondolatokat. Jelen társadalmunkban sok bomlasztó erő támadja a család intézményét: az individualizmus, a túlhajtott liberalizmus, a fogyasztói szemlélet, a világháborúk transzgenerációs hatásai, a férfiak és nők termelőeszköznek tekintése, a természettől, hittől, kulturális gyökerektől való elszakadás eredményeképpen sok család felbomlik vagy létre sem jön – ugyanakkor Isten a teremtés alapvető jóságában adott számunkra eszközöket mindennek legyőzésére és a boldog családi életre. Első otthonunk az anyaméh, majd a saját testünkben és családi otthonunkban kell megtaláljuk a helyünket – hogy végül eljuthassunk végső otthonunkba, az Atyai Házba. Isten arra teremtett minket, hogy otthon legyünk a világban és majd a Mennyországban is.
Az előadások után műhelymunkák következtek a családpasztoráció öt területén: az életvédelem, a gyermekek családi életre nevelése, a jegyesek és fiatalok, a családi kapcsolatok és családcsoportok, valamint a rendkívüli élethelyzetek témákban minden csoport készített egy-egy problémafát, amelyeket végül célfákká alakítottak. Ezzel az eszközzel kiemeltek egy-egy jelentős problémát az adott szakterületen érintett célcsoport életéből, majd áttekintették ennek fő okait, és meghatároztak olyan célokat, amelyek az adott probléma megoldására alkalmasak lehetnek.
A műhelyek eredményeinek megosztását követően az együttműködés jövőbeli lehetőségei kerültek fókuszba. A résztvevők kérése alapján a találkozások folytatása, közös weblap, levelezőlista fogja ezt segíteni. Nagy öröm és hála, hogy ez a nap létre jöhetett!