Erdélyi magyar családok lépnek fel Debrecenben
A Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége június 23-án a Családok éve 2018 programsorozat keretében a Nagyerdőn, a Békás-tó melletti területen rendezi meg az Erdélyi Magyar Családok Fesztiválját. Fellépők érkeznek Erdély szinte minden részéből, de a vendéglátó Debrecent is számos művész és egyesület képviseli majd. A szervezők a műsor összeállításakor főleg a gyermekekkel érkező családoknak igyekeztek kedvezni, de természetesen a Nagyerdőre szombaton kilátogató érdeklődők is számos programmal találkozhatnak. Az esemény már délelőtt 10-től elkezdődik egy ráhangoló mesével, majd a Székelyek parkjába meghirdetett közös fotózás után háromnegyed 11-kor a Medgyessy sétánytól a rendezvény helyszínéig mazsorettesek vezetik fel a családokat a Békás-tó irányába. A színpadon egész nap egymást követik a fellépők: lesz mese, bábszínház, vers, népdal, népi és modern tánc, valamint komoly- és könnyűzene. A családok rendkívül sok, színpadon kívüli programból is válogathatnak. Szakértőkkel lehet majd beszélgetni szerelemről, házasságról, gyermekvállalásról, a kisebbségi lét mindennapjairól, történelemről és hazafiságról. Különböző szakmák mesterei avatják majd be az érdeklődőket a fafaragás, hímzés, körmönfonás, a mézeskalács-készítés és a gyertyaöntés rejtelmeibe. Lesz továbbá sakkterápia, mesesátor, gólyalábas produkció és rendőrségi bemutató rendőrkutyákkal. A nap folyamán családi pecsétgyűjtő játék segíti, hogy minél több helyre eljussanak az érdeklődők.
A Külhoni Családok Évében jubilál a MÁNCSE
A MÁNCSE alapításának 20. évfordulója és a Külhoni Családok Éve alkalmából három napos fesztivált szervez Felvidéken a Mátyusföldi Nagycsaládos Egyesület, a Felvidéki Magyar Ifjúságért Társulás, valamint a Szövetség a Közös Célokért társulás. Június 22-én, Alsódobokon egy emléknap keretében Esterházy János előtt tisztelegnek majd a résztvevők, a hétvége pedig a családi programoké lesz: szombaton a Deáki Kultúrházban családi fesztivált, vasárnap pedig a nádszegi Vadásztanyán családi napot rendeznek a felvidéki egyesületek. A szervezők az eseményeken minden KCSSZ- és Családlánc-tagot szeretettel várnak.
A köröstárkányi Gábor Ferenc lett az MVSZ Erdélyi OT új elnöke
A 20. század legsúlyosabban megpróbált magyar vértanú falvában, Köröstárkányban született és ma is ott élő Gábor Ferenc közírót választották a Magyarok Világszövetségének Erdélyi Országos Tanácsa elnökévé. Az MVSZ erdélyi tagjainak közgyűlése május 17-én zajlott Kolozsváron. Gábor Ferenc a leköszönő Mátyás Attila nagyváradi evangélikus lelkészt váltotta e tisztségben. Az új elnök az általános iskolát magyar nyelven végezte, a Belényesi-medencét körülvevő román falvak tengerében egyetlen színmagyarként megmaradt faluban, a székely gyökerű Köröstárkányban. Szakmát román nyelvű iskolában tanult, majd 1985-ben a Réz-hegység uránbányájába szegődött vájárnak, ahol tizenöt évet húzott le, földalatti munkával. Írásai a fiatalon bekövetkezett nyugdíjazása után jelentek meg. Gábor Ferenc elévülhetetlen érdeme, hogy négy kötetben is feltárta a Fekete-Körös völgyi magyar falvak 20. századi vértanúságát: Életem viharának emlékére – az 1919 húsvétján történt köröstárkányi vérengzés; Mert magyar vagy! – az ugyanakkor bekövetkezett kisnyégerfalvi magyarirtás; Isten se akarja… – az 1944 szeptemberében történt magyarremetei vérengzések; Írmagja se maradjon! – az ugyanakkor történt gyantai vérengzés. Gábor Ferenc nevéhez fűződik a köröstárkányi vértanúk emlékhelyének kialakítása is, 1997–1999 között. Ez volt az első romániai, köztéren kialakított, magyar áldozatoknak szentelt emlékhely. Jellemző módon a Bihar megyei RMDSZ nem támogatta az emlékművet, annak dacára sem, hogy akkor Gábor Ferenc a helyi RMDSZ elnöke volt. Egyedül a Magyarok Világszövetségének Erdélyi Társasága karolta fel, és nyújtott az emlékmű megvalósításához anyagi támogatást. Az MVSZ és a Gábor Ferenc vezette köröstárkányiak közötti együttműködés gyümölcseként jött létre a Kárpát-medencei Tárkány nevű települések évi rendszerességgel ismétlődő találkozója, amelynek a Magyarok Világszövetsége adományozott vándorzászlót. Gábor Ferenc közéleti írásai több Bihar megyei és erdélyi sajtóban, illetve internetes médiafelületen is napvilágot láttak.
A Magyar Szó tudósítása a muzslyai IV. Családfesztről
Tavaszi körútjának végén Muzslyára érkezett szombaton a 2018 a külhoni magyar családok éve program, amelynek keretében a IV. Családfeszt alkalmával a résztvevők és segítőik közösen alkottak meg két kerékpártárolót. A Nemzetpolitikai Államtitkárság a HelloWood csapatával magyar kisközösségeket keres fel a Kárpát-medencében azzal a céllal, hogy a közös építésen, alkotáson, barkácsoláson keresztül erősítse a közösséghez tartozás élményét, s ezáltal magát a közösséget. A körút május elején indult a felvidéki Búcson, a kárpátaljai Ráton, majd az erdélyi Marossárpatakon és Krasznán folytatódott. Muzslyán szentmisével kezdődött a rendezvény, amelyet ft. Mellár József esperes celebrált Kalapis Sztoján atya segítségével. A szentmise után Jerasz Anikó, az MNT Végrehajtó Bizottságának elnöke mondott köszöntőt. Hangsúlyozta az ilyen jellegű rendezvények megtartó erejét, amely nagy népszerűségnek örvend mindenhol, megszólítva minden korosztályt, és amely során együtt gondolkodva, együtt dolgozva, alkotva tudják magukat megmutatni, és a közösség érdekében cselekedni.
Igazi fesztiválhangulat Nyíregyházán a kárpátaljai magyar családok fellépésén
A Családok Éve 2018 rendezvénysorozat keretében néptáncbemutatóval, kézműves foglalkozásokkal és számos szabadidős programmal színesített fesztivált rendeztek kárpátaljai családok számára június 9-én Nyíregyházán. Az eseményen több mint ezer, határon túli és hazai családbarát látogató vett részt. A rendezvényen köszöntőt mondott Dr. Szabó Tünde sportállamtitkár, Dr. Beneda Attila család-és népesedéspolitikai helyettes államtitkár, Dr. Polgári András, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Kormányhivatal főigazgatója, Brenzovics László, a KMKSZ elnöke, Vinnai Győző országgyűlési képviselő, Ágoston Ildikó önkormányzati képviselő, valamint Pataki János, a KCSSZ elnöke. A Múzeumfalu a déli óráktól egészen este 9 óráig a színvonalas szórákozás, az önfeledt mulatság helyszíne volt. Az erre napra időzített jótékonysági gyűjtésen több tízezer forint gyűlt össze a kárpátaljai Aknaszlatinai Szent Anna Óvoda javára. Az esemény fő szervezője a NOE Családi Kör Egyesület és annak vezetője, Németh Marika volt. Áldozatos munkáját a rendezvény végén Pataki János meleg szavakkal köszönte meg.
Tízedszer díjazták a legjobb életmesélőket
Átadták a Kárpát-medencei Életmese-pályázat díjait pénteken a Parlamentben. A Mosolyvirág Nagycsaládosok Debreceni Egyesülete által tíz évvel ezelőtt indított felhívásra szülőkről, nagyszülőkről, dédszülőkről szóló igaz történeteket várnak minden évben, a beérkezett pályaműveket pedig kötetbe szerkesztik. Beneda Attila, az Emmi család- és népesedéspolitikáért felelős helyettes államtitkára köszöntőjében elmondta, az életmesék azért fontosak, mert családi történeteket mondanak el, márpedig a családokból épül a társadalom, a történeteikből pedig maga a történelem. A politikus a Családok Éve rendezvénysorozat eseményeit és az Életmese pályázatot olyan kezdeményezésekként említette, amelyek alkalmasak ráébreszteni az embereket arra, hogy a boldogságot sokkal inkább a családban és a közösségi életben, mint a modern kor technológiai újdonságaiban kell keresni. Pataki János, a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének elnöke azt hangoztatta, hogy az életmesék olyan élettapasztalatokat gyűjtenek egybe, amelyek az élet iskolájának kötelező tananyagai is egyben. Radnainé Filep Ildikó, a Mosolyvirág Nagycsaládosok Debreceni Egyesületének elnöke az Életmese Pályázat évről-évre növekvő népszerűségéről számolt be: míg a kezdeményezés első kilenc évében közel 400 hazai és külhoni településről érkeztek pályázati munkák, idén további 200 település amatőr írói csatlakoztak az életmesélők népes táborához. A 10 év alattiak korcsoportjában első lett Gyovai Eszter a délvidéki Székesfehérvárról, a 10-14 évesek között Tamás Réka Mária az erdélyi Szentegyházáról, a 15-33 évesek korcsoportjában pedig Szabó Melinda Budapestről. A 33 évesnél idősebbek kategóriájában Gábor Ferenc az erdélyi Köröstárkányból és Salánki Anikó Mezőtúrról kapta az első díjat, valamint elismerésben részesültek iskolai közösségek is.
Kárpátaljai családfesztivál Nyíregyházán
A Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége a 2001-es megalakulása óta a térség magyar családjaiért, a magyar közösségek megmaradásáért dolgozik. A tíz szervezet összefogásából létrejött kezdeményezéshez mára közel száz magyarországi és külhoni civil szervezet csatlakozott. A határokon átívelő összefogás célja a hagyományos családmodell, a tudatos családtervezés és a gyermekvállalás népszerűsítése, valamint a nemzeti identitás megőrzése, erősítése.
A külhoni magyarok az állampolgárság és a szavazati jog megadása, valamint a családtámogatási rendszer határon túli kiterjesztése révén az utóbbi években egyre jobban érezhetik, hogy a magyar nemzet szerves részévé váltak. Itthon, otthon vannak. Azt azonban, hogy családban és nemzetben élni jó, nem elég szűk körben megélni, meg kell mutatni a nagyvilágnak is. A Családok Éve programsorozat ennek az életérzésnek az intenzív, közösségi megélését teszi lehetővé, akár olyan fiatalok számára is, akik ezt saját környezetükben esetleg kevésbé tapasztalhatják meg. A kárpátaljai családok nyíregyházi fesztiválja jó alkalom lesz arra, hogy a határok által elválasztott magyarok megismerjék egymás kultúráját, népszokásait és mintát mutassanak a fiatal útkeresőknek is az élet valódi értékeiről.
Családi fesztivál Muzslyán
A Külhoni Magyar Családok Éve programsorozat keretében a Don Bosco Családok Egyesülete június 9-én Muzslyán, a Mária Neve Templomban rendezi meg a IV. CsaládFeszt elnevezésű, hagyományos családi programját. A rendezvény reggel 9 órakor Szentmisével kezdődik, majd a tervezett előadások, az oratórium és az új kerékpártartók kihelyezését követően este a Segítő Szűzanya tiszteletére szervezett körmenettel zárul. Az eseményre a Don Bosco Családok Egyesülete minden érdeklődőt szeretettel vár.