KÁRPÁT-MEDENCEI CSALÁDSZERVEZETEK SZÖVETSÉGE

Együtt könnyebb...

Legfrissebb hírek

Házasság Hete Felvidéken

2020. február 4.

A Szövetség a Közös Célokért társulás és a Keresztény Ifjúsági Közösségek szeretettel hív és vár minden érdeklődő családot a Házasság hete alkalmából a családi délutánjára február 9-én, 14 órától a dunaszerdahelyi Plébániahivatalban! Az eseményen köszöntőt mond Mons. Szakál László János esperesplébános, Hideghéthy Andrea, a SZAKC ügyvezető igazgatója és Dr. Hájos Zoltán, Dunaszerdahely város polgármestere. A megnyitót követően a vendégek előadást hallgathatnak meg a szlovákiai és a kanadai családtámogatási rendszerről, a gyermekek pedig kézműves foglalkozásokon vehetnek részt. A rendezvény zárásaként a szervezők jubiláló házaspárokat köszöntenek majd.

 

GYÁSZ! Nyugodj békében Juon Karcsi!

2020. január 13.

Gyászolnak a Kárpát-medencei családszervezetek! Juon Károly barátunk, életének 65. évében hosszas, méltósággal viselt betegséget követően tegnap elhunyt. Ez most a döbbenet és a csendes emlékezés ideje. Isten nyugosztaljon Drága Barátunk! Emléked megőrizzük, míg lesz KCSSZ, Te velünk leszel!

30 éves a nyíregyházi NOE Családi Kör Egyesület

2020. január 10.

A harmincadik születésnapját is megünnepli az idei Házasság Világnapján a nyíregyházi NOE Családi Kör Egyesület. A lassan középkorúvá érő civil szervezet minden érdeklődőt szeretettel vár a február 8-án, délután a Városmajor utcai Művelődési Házban megrendezésre kerülő eseményen. A szívesen látott vendégek együtt ünnepelhetnek az egyesület tagjaival és az idén jubiláló házaspárokkal, sőt, az Igrice Néptáncegyüttes segítségével még a tirpák esküvői hagyományokkal is megismerkedhetnek majd. Az esemény megszervezésében a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége és a Váci Mihály Kulturális Központ nyújtott segítséget.


Vajdasági elismerés a Milanovits házaspárnak

2019. december 29.

A tiszakálmánfalvi Petőfi Sándor Művelődési Egyesületben december 21-én este hagyományos karácsonyi ünnepséget tartottak, amelyen az óvodások és az egyesület szakosztályának tagjai is felléptek. Az egész este az örömről és a szeretetről szólt. Első ízben mutatkozott be az egyesület kis kórusa, a zenei szakosztályba járó, hegedülni tanuló gyerekek pedig karácsonyi dalokat játszottak. A rendezvényen Sutus Áron, a Vajdasági Magyar Művelődési Szövetség elnöke örömhírt jelentett be a nézőközönségnek: a tiszakálmánfalvi születésű, teljes tanítói pályájukat a faluban töltő Milánovits házaspárnak a Szövetség egyhangú döntés alapján ítélte oda az idei Magyar Életfa Díjat. Milánovits Karolina és Tibor a nyugállományba vonulásuk óta az egyesületben végeznek eredményes közösségépítő munkát.  A kitüntetés ünnepélyes átadására január 24–én, a Magyar Kultúra Napja központi rendezvényén kerül sor, Zentán.

A Pogány Erzsébet-emlékkönyv bemutatója Somorján

2019. december 12.

A Felvidék.ma tudósítása: Az adventi várakozás idején, a nyilvánosság előtt mutatták be Pogány Erzsébet emlékkönyvét szülővárosában, Somorján, december 11-én. A Zalabai Zsigmond Városi Könyvtár olvasóterme zsúfolásig megtelt a tisztelőivel, olyan emberekkel, akik közel álltak Erzsikéhez, szerették őt barátként, munkáltatóként, illetve felnéztek rá munkássága elismeréseként. A visszaemlékezések sorát Cserháti László, a budapesti Széchenyi Társaság alelnöke nyitotta meg, aki elmondta, hogy Erzsike a Szövetség a Közös Célokért igazgatójaként pótolhatatlan szerepet vállalt a nemzet egyesítésében, s ezért a szerepéért 2018. szeptember 21-én posztumusz a Széchenyi Társaság Díjával tüntették ki. A laudáció teljes szövege itt olvasható.

Évzáró Péterrévén

2019. december 10.

Évzáró ünnepséget tart december 21-én, Péterrévén a Nagycsaládos Házban a Vajdasági Nagycsaládos Egyesületek Szövetsége. A köszöntőket és az évzáró értékelést követően a programban művelődési műsor, tombolasorsolás, vacsora, tánc és a legfinomabb bejgli megválasztása szerepel. A zenét a tornyosi Ady Endre Művelődési Egyesület kórusa és zenekara biztosítja. A rendezvényt a VANCSESZ a Miniszterelnökség Nemzetpolitikai Államtitkársága és a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt támogatásával a Népesedési és Családgondozási Program keretében valósítja meg.

 

Hideghéthy Andrea tudósítása a felsőszeli konferenciáról

2019. december 6.

Érdekes és előremutató beszélgetésre került sor a Mátyusföldi Nagycsaládos Egyesület szervezésében megtartott konferencián Felsőszeliben, november utolsó napján, ahol többek között a Kárpát-medencében működő családszervezetek hálózatának jövőjét elemezték. Herbert Gábor, a Pécsi Nagycsaládos Egyesület elnöke köszöntötte a kerekasztal-beszélgetés résztvevőit: a Felvidékről házigazdaként Pásztor Csabát, Magyarországról Nacsa Irént, a Vajdaságból Krizsán Vilmost és a délvidéki szórványból Gabona Ferencet.

Kiemelte a közös kapcsolódási pontokat, amelyek az anyanyelv, az identitás, a hazaszeretet, az értékrend, a hálózatokban való aktív részvétel, mint például a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségében végzett közösségépítő munka (KCSSZ). A beszélgetés résztvevői a KCSSZ életében szervező, alakító szerepet vállaló egyesületek vezetőiként kaptak meghívást erre az adventi időszakot megkezdő napra. Fontos kiemelni, hogy az asztalnál helyet foglaló vezetők között voltak a KCSSZ megálmodói és a hálózathoz később csatlakozottak is.

A beszélgetés bevezetőjében elhangzott, hogy szervezet létrehozására a magyarországi nagycsaládos egyesületek mintája volt a példa, mely ösztönzésül szolgált arra, hogy a Kárpát-medencében működő nagycsaládos egyesületek hálózatát hasonlóan megszervezzék. Így 2002-ben életre hívták a KCSSZ-t. Nagy előnye volt az induláskor, hogy ezen a szervezeten keresztül a magyar kormány támogatását is ki lehetett terjeszteni a határon túlra. A családegyesületek után egy másik családokkal foglalkozó hálózat is megalakult, ami a családokkal foglalkozó civileket fogta össze, szintén Kárpát-medencei szinten, ez a Családlánc.

Már az együtt gondolkodás elején megfogalmazták, hogy a hálózat jövőbeni programjai között ne csak közgyűlések, találkozók valósuljanak meg, hanem biztosítsanak teret a szakmai képzéseknek is, mint az induláskor.

Véleményük szerint ez a szervezet erősödéséhez, a mindennapi szervezeti működés biztosításához járulna hozzá.

A szakmai képzések célja az együttműködés, a személyes kapcsolatok kiépítése, erősítése, a tapasztalatcsere, az elért eredmények prezentálása, a közös élmények előremozdító hatása lehetne. Egybehangzó véleményként fogalmazták meg, hogy ezek a képzések szükségesek és vissza kell hozni azokat a szervezet jövőbeni céljai közé. A beszélgetés résztvevői megfogalmazták kérésüket, hogy a KCSSZ mindenkori vezetése dolgozza ki azokat a rövid és a hosszú távú stratégiai célokat, amelyek mentén az újabb és a régebbi tagszervezetek is megtalálhatják a helyüket a szervezet életében.

A résztvevők úgy látták, hogy a közös értékek építésének egyik módja, ha tanulnak egymástól, ám a tapasztalat amellett is szól, ha a hálózat előremutató feladatokkal bízza meg az olyan a tagszervezeteket, amelyekben ehhez erőt lát. Tapasztalatuk szerint ezzel növelni lehet egy-egy régióban a helyi civil szervezet tekintélyét, elismerését, ami a KCSSZ szempontjából is megerősödést jelent.

Advent Hargitában

2019. december 5.

Családi Advent a KCSSZ-Családlánccal címmel rendez ünnepséget a Hargita Megyei Mozgássérültek Szervezete, a Csíki Anyák Egyesülete, a Csiki Egyesület a Nagycsaládokért és a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége december 14-én, a csíkszeredai József Attila Általános Iskola Sporttermében. A hagyományoknak megfelelően az idei adventi találkozó is igen színes programokat ígér: lesz ének, tánc, zene, könyvbemutató, játszó- és integrációs sarok, valamint rengeteg kézműves-foglalkozás. A szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak!




Hírlevél feliratkozás