Konferencia Réven
Közös konferenciát rendez „Hogyan legyünk sikeres párválasztók a XXI. században a Sebes-Körös térségben” címmel április 6-án, délelőtt 10:30 órai kezdettel a révi Turisztikai Inkubátorház Kiállító termében a Pro Rév Egyesület, a Révi Református Egyházközség és a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége. Az esemény előadója Kiss Emőke Rozália pszichológus, a Partiumi Keresztyén Egyetem és a Nagyváradi Egyetem Pedagógiai Karának nyugalmazott adjunktusa, a Nagyváradi Ideg-és Elmegyógyintézet nyugalmazott klinikai főpszichológusa lesz. A szervezők minden érdeklődőt szeretettel várnak.
Kettős megemlékezés Réven - a Bihari Napló tudósítása
Réven két alkalommal is megemlékeztek az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc kitörésének évfordulójáról: március 15- én az iskolások a turisztikai inkubátorházban léptek fel, majd vasárnap délelőtt templomi esemény keretében volt ünnepség. Március 14-én, csütörtök délután a debreceni Mechwart András Gépipari és Informatikai Szakgimnázium diákjai a Rákóczi Szövetségnek a Magyarországgal szomszédos országokban március 15-i koszorúzásra kiírt pályázata keretében érkeztek Révre, majd péntek délelőtt a turisztikai inkubátorházban közös műsorral emlékeztek a ’48-as forradalom és szabadságharc eseményeire. A réviek nevében Máier Zoltán aligazgató, az anyaországi csoport nevében Papp József pedagógus mondott köszöntőt. A megemlékező műsort követően a fiatalok átvonultak a református templomkertbe, ahol megkoszorúzták Petőfi Sándor mellszobrát és Bersek József babérkoszorús honvéd huszárezredes kopjafáját. Vasárnap délelőtt huszárok várták a híveket a református templom kapujában, fiatalok pedig kokárdát osztottak az ünnepi istentiszteletre igyekvőknek. Papp Csaba helyi református lelkész Pál apostolnak a Korintusbeliekhez írt 2. levele 3. részének 17. verse alapján szólt a gyülekezethez.
A Magzatgyermek Világnapja Csíkszeredában
A Csíki Anyák Egyesülete immáron harmadik alkalommal csatlakozott nagy örömmel a Felvidékről 2017-ben elindított Magzatgyermek Világnapja közös ünnepléséhez. A csíki anyák 15 plakáthelyen, a levelezőlistájukon, valamint a Facebook-on és a honlapjukon is meghirdették a Magzatgyermek Világnapjához kapcsolódó helyi eseményeket. Az egyesület két egyházközséghez küldte el a családszervezetek közös hírlevelét és kérte fel az egyházfőket, hogy népszerűsítsék a megfogant élet védelmét a szentmiséken. A Csíksomlyói Kegytemplomban és a Szent Kereszt Plébánia Millenniumi templomában a 2019. március 25-i szentmiséken olvasták fel a Kárpát-medencei családok üzenetét a Gyömölcsoltó Boldogasszony Napja és a megfogant, de meg nem született gyermekek világnapja alkalmából. Az egyesület aktivistái több mint háromszáz, a magzatvédő mozgalom fehér szalagos jelképével díszített szórólapot osztottak ki a helyszíneken, majd a Millenniumi templomkertben található Anyasági Szobornál rövid közös imádkozást tartottak. Az akció folytatása érdekében este ismét találkoztak. Ezúttal fiatal családoknak adtak át figyelemkeltő szórólapokat.
Felvidéki tudósítás a Magzatgyermek Világnapjáról
A Felvidék.ma tudósítása: Március 25-én, a Magzatgyermek Világnapján a várandósságot, a kialakuló és formálódó családot, a növekvő életet ünneplik világszerte. Arra a kérdésre viszont, hogy mikor kezdődik az emberi élet, a világban nincs egységes válasz. Azonban egyre több az olyan egyházi és civil szervezet, amely a magzat élethez való jogát védelmezi. A Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége és tagszervezetei számára ez a jog szintén alapérték. Ezért a hálózathoz kapcsolódott civil szervezetek először 2017. március 25-én kezdtek a „Védd a magzatot, védd az életet!” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányukba. A résztvevők ilyen módon is hatni szeretnének a társadalomra, hogy még komolyabban vegye mindenki az emberi életet. „Az ügy rendkívül fontos, hiszen a magzatgyermekek megmentésével Közép-Európában évente közel 1 millió emberi életet lehetne megmenteni. Az életünket ajándékba kaptuk, melyet nem lehet megismételni, de kiteljesíteni, építeni, szépíteni, értékekre nevelni, szeretni kötelességünk. Örülni kell az életnek, még ha nehéz a kezdete, akkor is!” – áll a tájékoztatójuk szövegében. Az ötletadó somorjai életvédő szervezet – a VITA HUMANA – Bándy Katalin elnök vezetésével évek óta felkeresi a helyi iskolákat és a világnapon tartott szentmise után fehér szalagot adnak át a jelenlévőknek, amely a megfogant, de meg nem született gyermekek és az élet védelmének a jelképe. Hideghéthy Andreával, a KCSSZ felvidéki koordinátorával összeállították a Kárpát-medencei régiók számára az aktuális, helyi jellegzetességeket is tartalmazó szembetűnő plakátokat, elektronikus hírlevelet, tájékoztató lapokat, amelyeket március 25-e alkalmából a széles közönséggel a mai napon is megosztottak. A népszerűsítés felvidéki kezdeményezői már a kezdetekkor hagyományteremtő céllal fogalmazták meg a felhívást. A szövetségen belüli lelkes fogadtatás után azonban még határozottabban érezték, hogy az elkövetkező években is folytatni kell majd a megkezdett munkát.
Család-barát vállalkozások - Konferencia Deákiban
Család-barát vállalkozások címmel szervez színvonalas tájékoztató és kulturális programokat a Mátyusföldi Nagycsaládosok Egyesülete április 13-án, Deákiban. Az esemény délelőtt 9:30-kor Újpál Emőke pszichológus, a családi költségvetés pszichológiájáról szóló tájékoztatójával kezdődik, majd a program Rajkovics Péter közgazdász, Major Gyöngyi és fr. Jean-Yves Brachet OP előadásával folytatódik. Ebéd előtt a szervezők jubiláló házaspárokat köszöntenek. Egy alsódoboki közös étkezést követően a látogatók szentmisén vehetnek részt Esterházy János szentté avatásáért. A program Bellegszencsén a helyi Thermálban fürdőzéssel zárul. Bellegszencse Közép-Európa egyik legismertebb fürdőhelye, hiszen a víz összetétele a Holt-tengerével azonos. A szervezők a rendezvényen minden érdeklődőt szeretettel várnak.
A TISZAKÁLMÁFALVI HAZASZERETETRŐL A VARÁZSLÓKKAL
Mitru Barbara tudósítása Tiszakálmánfalváról: A Petőfi Sándor Művelődési Egyesület Varázslók ifjúsági csoportja ismét bizonyította, hogy együtt, közösen feledhetetlen, értékes élményeket tudnak szerezni önmaguknak, és ezt szorongásukat, izgalmukat leküzdve, örömmel és szeretetteljesen adják át másoknak, Tiszakálmánfalva magyarságának. Hetek óta a nemzeti ünnepünkről szóltak a próbák. Az idő múlásával az általuk kimondott szavaiknak is egyre mélyebb jelentései lettek. A vegyes korosztályt tekintve mindenkinél más és más értelmet kaptak gondolataik. Az előadást megelőző héten vasárnapi kokárdakészítő foglalkozást szerveztünk az aktív, önzetlen és elkötelezett hozáállásukkal példát mutató Juhász Andreával és Szilly Gabriellával, ahol a papír tulipánok is elkészültek, amelyeket a megemlékezésre ellátogató érdeklődők vihettek haza az ismételt, 2020-as virágzás reményének üzenetével. Az 1848-as forradalom eseményeit felelevenítő kiselőadás bemutatására a Katolikus Körben március 15-én került sor.
Tisztelet a bátraknak!
Tisztelet a bátraknak címmel tartott történelmi megemlékezést a Nagymagyari Kulturális Közösség március 15-én a Nagymagyari Magyar Tannyelvű Alapiskolában. Az ünnepségen az intézmény tanulói léptek fel. Az eseményt követően az MKP helyi szervezete koszorút helyezett el Leszkay Károly honvédhadnagy sírjánál a katolikus temetőben.
Nagycsaládos emlékezés az 1848-49-es szabadságharcról Kárpátalján
A Kárpátaljai Magyar Nagycsaládosok Egyesülete először idén hirdetett meg március 15-ével kapcsolatos kézműves pályázatot. A családok együtt készíthettek kézműves alkotásokat, nagyon sok értékes, szép pályamunka érkezett: rajzok, horgolt kokárdák, mézeskalácsok, fakard, nemzeti színű mécsesek, ékszerek, ajtódísz, huszárbaba. Összesen 22 család vitte be alkotását a KMNE központjába. A tagcsaládok a kárpátaljai nagyvárosokban, Beregszászon, Ungváron, Munkácson és Nagyszőlősön is részt vettek a március 15-i megemlékezéseken. A szervezet elnökségi tagjai minden helyszínen egy-egy koszorút helyeztek el a hősök emléke előtt tisztelegve.