Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének és a Nagycsaládosok Országos Egyesületének Nemzetközi Programja - 2015.
Vezetői összefoglaló
Budapest, 2015. november 5.
A nemzetközi projekt célja:
A Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége (KCSSZ) és a Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE) kiemelt jelentőségű feladatként tekint a családbarát értékek nemzetközi szintű képviseletére. Ezért a közös Nemzetközi Projekt célja, hogy:
i) a családbarát értékek és szemléletmód az eddigieknél hangsúlyosabban jelenjen meg az EU és a világ országainak jogszabály-alkotási folyamataiban.
ii) a szakértői csapat vegyen részt a családi érdekvédelem legjelentősebb nemzetközi fórumainak szakmai munkájában, valamint
iii) az európai családlobbi erősítésével erősítse a családbarát politika társadalmi és gazdasági hátterét nemzetközi kapcsolatépítéssel. Ennek eszközei lehetnek: kapcsolatteremtés más országok családbarát szervezeteivel valamint a külföldön dolgozó magyarok elérése
A nemzetközi projekt csapata:
A nemzetközi projekt vezetője dr. Szabó Endre, szakmai vezetője pedig Joó Kinga. A projekt koordinátora Mihálffy Andrea, további három külső szakértő-munkatársa pedig Bakos Kinga, Eplényi Kata és Molnár Sarolta.
A KCSSZ és a NOE a Nemzetközi Program megvalósulása során szorosan együttműködik az Emberi Erőforrások Minisztériumával, azon belül Novák Katalin család- és ifjúságügyért felelős államtitkárral. A szervezetek részt vesznek az EMMI Parlamenti Államtitkárságának az Alaptörvény L) cikkének, valamint a II. és VII. cikkeinek érvényesülésével foglalkozó Egyeztető Fórumain is.
A program megvalósulása a minisztérium támogatásának köszönhető. A KCSSZ és a NOE által elnyert, 10 hónap alatt felhasználható forrás 30 millió Forint, amelyből már születtek eredmények (I.pont), illetve a projektidőszak „második félidejére” is számos terv van előkészítés alatt (II.pont):
Kiállítás Dolán György alkotásaiból
A Családlánchoz tartozó, felvidéki Nagymagyari Kulturális Közösség szervezésében Dolán György festőművész alkotásaiból nyílik kiállítás november 21-én a nagymagyari Kultúrházban. Az „ITT ÉS MOST” címmel megrendezésre kerülő, egyhetes programot a Szlovák Köztársaság Kormányhivatalának Nemzetiségi Osztálya, valamint Nagymagyar Község Önkormányzata támogatja.
Dolán György 1983-ban szerzett művészeti diplomát a pozsonyi Képzőművészeti Főiskolán. Mesterei Vychlopen, Matejko és Lehotska voltak. 1984-ben szlovák alkotói ösztöndíjat, 1998-ban Párizsban alkotói díjat nyert. 1985 és 1990 között Afrikában, majd Indiában élt és dolgozott. Itt sajátította el egyedi homoktechnikáját. Később a szlovákiai Magyarbélen telepedett le. Részt vett a zebegényi, a nyárasdi, 1997-ben pedig a lendvai művésztelep munkájában. 1985-től szerepel rendszeresen a szlovákiai csoportos kiállításokon. Első egyéni tárlatát már 1979-ben megrendezte. 1987-től több alkalommal Tripoliban, 1994-ben Dunaszerdahelyen, 1995-ben Egyiptomban, 1997-ben a budapesti Műcsarnokban, 1998-ban pedig Párizsban volt egyéni kiállítása. Több könyvet is illusztrált. Művei találhatók a dunaszerdahelyi Kortárs Magyar Galériában és más jelentős európai gyűjteményekben. Munkásságáról a Duna Televízió 1996-ban filmet is készített.
Mézeskalácsos Mesterek Találkozója Nagyváradon
Hetedik alkalommal rendezi meg a Pro Família Alapítvány a nagyváradi Ady Endre Gimnáziumban a Mézeskalácsos Mesterek Találkozóját. A kiállítással és vásárral egybekötött rendezvény védnökségét Bíró Rozália szenátor és Radics László debreceni mézeskalácsos, Csokonai- és Király Zsiga-díjas népi iparművész vállalta. A november 18-ától 22-éig tartó programot a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége mellett az Ady Endre Líceum, a Királyhágómelléki Református Egyházkerület, Huszár István Erik, valamint az Evimpar Kft és a Netprint Kft. támogatja.
MÁRKI LÁSZLÓ - TOVÁBBLÉPÉSI LEHETŐSÉGEK AZ EURÓPAI NAGYCSALÁDOK TÁMOGATÁSÁBAN
Elhangzott „A Család Jövője – A Jövő Családjai” konferencián az Európai Parlamentben, 2015. szeptember 30-án.
Hölgyeim és Uraim,
Az Európai Nagycsaládos Szövetség elnökeként szólok Önökhöz. Ezért úgy döntöttem, hogy nem a saját gondolataimra hagyatkozom, hanem mondandómhoz a tagegyesületeinktől kérek javaslatokat. A következők jelentős részben a kapott válaszokra építenek.
A társadalom kisebbségeiről beszélve senki sem említi a nagycsaládokat. Pedig kisebbség vagyunk, olyan kisebbség, amely a népességen belüli arányához képest körülbelül négyszer annyi gyereket nevel fel. Ez a tény azt mutatja, hogy a nagycsaládok aránytalanul nagy részt vállalnak a társadalom jövőbeni működésének (beleértve a társadalombiztosítást és a nyugdíjrendszert) a biztosításában.
Emlékezés Kobzos Kiss Tamásra - Dr. Szabó Endre írása
„Ej, nem szeretem az idők járását,
Megfordítom kalapom állását,
Nem árt annak sem eső, sem dara,
Még a jég is csak lepereg róla.”
népdal, Kalotaszeg, Erdély
Minden hasonló emlékező írás jellegénél fogva szubjektív. Ez is. Módom volt Tamással igen egyedi kapcsolatban állni. Ugyanis egy ideig kezelőorvosa lehettem, amit megtiszteltetésként éltem meg megköszönve, hogy bizalmába fogadott. Az orvos-beteg kapcsolat mindenkor egyfajta bizalmi viszony, ezért közelebb kerülhettem a reám bízott érzelmi-gondolati világához.
Soltész Miklós: csak a családokra alapozhat egy nemzet és egész Európa
Tizennyolc ország politikusai, civil képviselői, egyházi és tudományos vezetői elismerték Magyarország azon törekvését, hogy egy nemzet és egész Európa nem alapozhat másra, csak a családra - hangsúlyozta Soltész Miklós egyházi, nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős államtitkár a Budapesti Demográfiai Fórumot záró családi napon szombaton, a Millenáris parkban. A három napon át tartó nemzetközi fórum zárónapján az államtitkár kiemelte, hogy a magyarországi új családtámogatási rendszer mellett az anyagi támogatási rendszer fejlesztése is kiemelten fontos, de legalább olyan lényeges, hogy a családtagok odafigyeljenek egymásra és valódi egységet alkossanak. "Ha lelkileg is és spirituálisan is hozzá tudunk tenni a családtámogatáshoz, akkor biztos vagyok benne, hogy az a demográfiai helyzet, amely Magyarországon szép lassan pozitív irányba változik, meg fog változni Európában is, és az ezekhez hasonló találkozó arra lesz alkalmas, hogy bemutassuk, Magyarország valódi családbarát ország, ahol igenis érdemes gyereket vállalni" - fűzte hozzá.
Demográfiai Fórum - KSH-elnök: a nők egyre később vállalják az első gyereket
A nők egyre később, Európában átlagosan harmincévesen vagy még idősebben vállalják az első gyereket - mondta a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) elnöke pénteken a Budapesti Demográfiai Fórumon. Vukovich Gabriella a fórum második, szakmai napján a Népesedés és család panelben tartott felszólalásában megemlítette azt az ismert tényt is, hogy a családok nagy része több gyereket szeretne, mint amennyi végül megszületik. A KSH elnöke elmondta, sokan gondolják úgy, hogy stabilabbak a hagyományos családok, amelyekben a szülők házasok, és nekik több gyerekük születik. A kutatások azonban azt mutatták, hogy a gyerekszámban nincs szignifikáns különbség a házasságon kívüli és belüli születéseket nézve - tette hozzá.
Demográfiai Fórum - Balog Zoltán: a jó családpolitika alapja a jó gazdaságpolitika
A jó gazdaságpolitika teremti meg a jó családpolitika alapjait - mondta az emberi erőforrások minisztere pénteken, a Budapesti Demográfiai Fórum második napján tartott köszöntőjében. Balog Zoltán úgy fogalmazott, hogy a család tud képessé tenni a boldog és elégedett életre, ám ha erre valamilyen oknál fogva mégsem képes, akkor az államnak kell segítenie. A magyar kormány pedig pontosan ezt tette 2010 és 2013 között, amikor a gyermekvállalás még szegénységi kockázat volt egy eladósodott országban - tette hozzá. Az akkori családpolitikának ugyanis két fókusza volt: megszabadítani az adósságtehertől és munkahelyeket teremteni - emelte ki. Balog Zoltán azt mondta, úgy vélik, a családokat jövedelemből lehet erősíteni, ezért is ad a kormány segély helyett inkább munkát, és vezette be az úgynevezett feltételekhez kötött támogatást, amely aktivitásra és cselekvésre ösztönöz.